Kimyasal atık alarmı!!!

Yayınlanma Zamanı : 09 Mayıs 2018 Saat: 14:21

Kimyasal atık alarmı!!!

Gaziantep Valiliği, Nurdağı İlçesi Olucak mahallesinde D-400 Karayolu üzerindeki boş araziye dökülen 20 tonluk kimyasal atığın, Hatay’daki bir geri dönüşüm firmasından getirildiğinin tespit edildiğini duyurdu.

Olay yerinde yapılan kimyasal ve radyoaktif ölçümlerde insan sağlığına zararlı bir durum tespit edilmediği belirtilen açıklamada, “Olay tarihinde 63 PU Plakalı kamyon sürücüsü A.F isimli şahısın Hatay’daki bir geri dönüşüm firmasından yüklenen atık maddeleri boş araziye döktüğü tespit edilirken, olay yerinde AFAD KBRN ekiplerince yapılan kimyasal ve radyoaktif ölçümlerinde insan sağlığına zararlı herhangi bir madde tespit edilmediğini açıklayan yetkililer, alınan numuneleri ileri tetkik ve analiz için TÜBİTAK’a gönderdi. Açık arazideki atık temizliği çalışmaları ivedilikle başlanarak elde edilen atık bertaraf edilmiş ve Toprak Kirliliğinin Kontrolü Ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik kapsamında gerekli çalışmaları başlatan yetkililer, söz konusu alanda temizlik çalışmalarını tamamlanarak araziyi eski haline getirdi” denildi.

Açıklamada, araziye atıkları döken kamyon sürücüsü A.F hakkında 2872 Sayılı Çevre Kanunu uyarınca idari cezai işlem yapılarak, TCK’nun 181. Maddesi uyarınca çevrenin kasten kirletilmesi suçu nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu da vurgulandı.(Kaynak: Hürriyet Gazetesi)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"