‘Angus Gemisi’ soru önergesiyle gündemde

Yayınlanma Zamanı : 09 Mayıs 2018 Saat: 15:42

‘Angus Gemisi’ soru önergesiyle gündemde

Çevre Koruma Derneği (ÇKD) İskenderun Şube Başkanı Nermin Yıldırım Kara, İskenderun Limanı’na konuşlanan angus yüklü geminin çevreye yaydığı kötü kokudan rahatsız olan vatandaşların şikayetleri üzerine, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne soru önergesi gibi dilekçe gönderdi. Dün itibariyle limandan ayrılan geminin yeniden gelme ihtimalini sorgulayan Kara, halk sağlığını büyük oranda etkileyen canlı hayvan sevkiyatının yönetmeliğe uygun bir şekilde yapılıp yapılmadığını da irdeledi.

Gemiyle ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını söyleyen Nermin Yıldırım Kara, “Türkiye Et ve Süt Kurumunun Güney Amerika ülkelerinden yirmibin civarında Angus’u ithal ettiği ve İskenderun Limanı’na getirilerek bu sevkiyatın gerçekleştiği kamuoyunca bilinmektedir. Angus cinsi büyükbaş hayvanları taşıyan gemilerden, boşaltma işlemi sırasında kent merkezi ve civar mahallelerden ağır ve yoğun kokudan kaynaklı çok sayıda vatandaşımızdan telefon ile şikâyet almış bulunmaktayız. Söz konusu canlıların hâlihazırda bir hastalığa (brusella, tifo) sahip olma ihtimaline karşı dar alanlarda nasıl kontrol edildikleri önem arz etmektedir. Sıkışık ortamlarda bazı parazitlerin üremesi daha hızlı olacağından havayolu ile bulaşma riski taşımaktadır.  Konu bu yönüyle halk sağlığını ciddi anlamda ilgilendirmektedir. 24.12.2011 tarih ve 28152 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ‘Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği’ 31.12.2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sevkiyat yönetmelik hükümlerine uygun olarak yapılmakta mıdır? Angus cinsi büyükbaş hayvan sevkiyatı ile ilgili süreç tamamlanmış mıdır, yoksa başka bir geminin gelme ihtimali söz konusu mudur? Meskûn mahal ve yerleşim alanlarının daha uzağında bir bölge planlaması düşünülmekte midir? İlgili kurumlar; Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, İskenderun İlçe Tarım Müdürlüğü ve İskenderun Liman Başkanlığı ile temaslarınız hakkında bilgi ve belgeler var mıdır?” şeklindeki sorulara yazılı cevap istedi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"