Hatay Valiliği, Afrin’in geleceğine yön verecek

Yayınlanma Zamanı : 10 Nisan 2018 Saat: 11:52

Hatay Valiliği, Afrin’in geleceğine yön verecek

Hatay Valisi Erdal Ata, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında teröristlerden temizlenen Afrin’de hayatın normale dönmesi ve kamu hizmetlerinin organizasyonu konusunda valiliğin görevlendirildiğini söyledi.  Afrin ve çevresinde hayatın normale dönmesi, bölgenin kalkınması için çalışmaların büyük bir hızla devam ettiğini söyleyen Vali Ata, bu doğrultuda Afrin’de ihtiyaçların tespiti ve yapılacaklar konusunda harekete geçtiklerini ifade etti.

Tüm eksikler belirleniyor

Afrin için 2 vali yardımcısı ve 4 kaymakam görevlendirmesi yaptıklarını belirten Vali Ata, “Diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız da sahadalar. Mevcut durumun ne olduğunu, ihtiyaçların tespiti konusunda çalışmalar yapıyorlar. Bir taraftan da çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Mesela Devlet Su İşleri Afrin’deki depolara su vermeye başladı. Şebeke ve hatlarda arızalar var mı yok mu onların tespit çalışmaları yapılıyor. Öbür taraftan Kırıkhan, Reyhanlı ve Hatay Büyükşehir Belediyemiz orada mahalli nitelikte bir takım ihtiyaçların karşılanması için gayret gösteriyor. AFAD ve Kızılay ekiplerimiz sürekli orada mağdur insanlara gıda, erzak ve çeşitli ihtiyaç malzemelerinin dağıtımını yapıyorlar. En kısa süre içinde orada hayatın normale dönmesi, 7 yıldan beri bölgede terörün elinde esir düşmüş olan halkın huzurunun sağlanması ve tüm kamu hizmetleri için azami gayreti gösteriyoruz” dedi.

Afrin, eğitimde gelecek yıla hazırlanıyor

Vali Ata, çocukların eğitimlerini de çok önemsediklerini belirterek, “Afrin’deki okulların mevcut durumu ve ihtiyaçlarının tespit çalışmaları da devam ediyor. Bu yılki eğitim ve öğretim yılının bitmesine kısa bir süre kaldı. Şu anda bizim yaptığımız çalışmalar daha ziyade 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlangıcında okulların herhangi bir ihtiyacının kalmadan yeni eğitim ve öğretim dönemine hazır hale getirilmesi yönünde. Öğretmenlerin tespiti, okulların ihtiyaçlarının tamamlanması, kırtasiyedir, donanım malzemeleridir…. Ne tür ihtiyaçlar varsa bunlar yapılarak yerine getirilecek” şeklinde konuştu.

TSK’dan sağlığa büyük destek

Ata, bu hafta itibariyle Afrin’de sağlık hizmetlerinin verilmeye başlayacağını ve bu konuda da Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ile ekiplerinin gayet iyi çalışmalar yaptığını belirterek, “Orada hayatın normale dönmesi için bizim ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının Ankara’nın da desteğiyle en kısa süre içinde iyi sonuçlar alacağı kanaatindeyiz. Afrin’de mevcut hastaneler var. Bakımı, onarımı tıbbi araç gereç ve donatım ihtiyaçları karşılanacak. Bir takım hastaneleri teröristler bölgeyi terk ederken tahrip etmişler. Onları hizmet verebilir hale getireceğiz. Diğer taraftan da mobil sağlık araçlarıyla bölge halkına hizmet verilecek” derken, Afrin’de Türk Silahlı Kuvvetlerinin de sağlık konusunda çok büyük destek verdiğini anlattı.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"