Hava kirliliğinde ‘Kara’ tablo

Yayınlanma Zamanı : 14 Aralık 2017 Saat: 13:17

Hava kirliliğinde ‘Kara’ tablo

Çevre Koruma Derneği (ÇKD) İskenderun Şube Başkanı Nermin Yıldırım Kara, son günlerde  İskenderun’da kendini iyice hissettiren hava kirliliğine dikkat çekerek, her gün 10 kişinin trafik canavarı nedeniyle öldüğü ülkemizde, hava kirliliğinden ise her gün 75 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Termik santrallerin yanısıra kömüre verilen teşviklerin de hava kirliliğine neden olduğunu ve insan hayatını tehdit edecek boyuta ulaştırdığını söyleyen Kara,  hava kirliliğinin maalesef ülkemizde göz ardı edildiğine vurgu yaptı.

Hava kirliliğinin başlıca sebeplerini de açıklayan Nermin Yıldırım Kara, “Ulaşım konutlarının ısıtılması için yakılan kömür ve fosil yakıtlarının enerji üretiminde kullanılması ile ortaya çıkan sera gazları iklim değişikliğine neden olurken, solunabilir parçacıklar, kükürdioksit ve azot dioksit ile karbondioksit gibi emisyonlar da hava kirliliğine yol açmaktadır. Fosil yakıtlar bir yandan sıcaklık değerlerini arttırırken bir yandan da havamızın solunmaz hale gelmesine neden olmaktadır. Sanayi tesislerinden ve termik santrallerden atmosfere salınan  kirletici gazlar düşük hava kalitesinin en önemli sebepleridir. Yapılan araştırmalarda akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 36’sı kronik akciğer hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 35 ve inmeye bağlı ölümlerin de yüzde 24’ünün sorumlusunun hava kirliliği olduğuna işaret etmektedir. Hava kirliliği, Türkiye açısından da çok önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Her gün 10 kişinin trafik canavarı nedeniyle öldüğü ülkemizde hava kirliliğinden de her gün 75 yurttaşımız hayatını kaybetmektedir. Buna rağmen bu gerçeklik ülkemizde gözardı edilmektedir. Temelde bu sorun yoksulluğun ve cinsiyet eşitsizliğinin bir yansıması olarak ölümlere yol açmaktadır. Türkiye’de evlerin hemen hemen yarısında soba kullanıldığı dikkate alındığında kadın ve çocukları daha fazla etkileyen ev içi hava kirliliğinin ulusal boyutunun büyüklüğünü de kolaylıkla öngörebiliriz. Sağlık ve Çevre Birliği(Heal)’nin  2017 Temmuz ayında yayınladığı ‘Gizli Maliyet Raporu’nda; G20 üyesi ülkeler 2014 yılında fosil yakıt şirketlerine 444 milyar dolar teşvik sağladı fakat bu durum fosil yakıt kullanımına bağlı hava kirliliğinde 2,76 Trilyon dolar sağlık maliyetine yol açtı. Demek oluyor ki; kömüre verilen teşvikler; hava kirliliğinin neden olduğu ölümleri arttırır, kalp damar ve solunum yolu hastalıklarının neden olduğu sağlık maliyetlerini arttırır, iklim değişikliğine neden olur” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"