Hatay, akıllı şehirler zirvesinde!

Yayınlanma Zamanı : 14 Aralık 2017 Saat: 11:05

Hatay, akıllı şehirler zirvesinde!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ankara Sheraton Otel’de düzenlenen 4. Akıllı Şehirler Zirvesi’ne katıldı. Kamu kurum ve kuruluşları, belediye başkanları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı zirvede, şehirleri yaşanılabilir kılmanın yolunun akıllı şehirler kurmaktan geçtiğini ifade eden Savaş, akıllı şehirler konseptine üye olduktan sonra Hatay’da birçok yeniliğe imza attıklarını ve aklın, inovasyonun , teknolojinin ve bilimin peşinde olduklarının vurgusunu yaptı.
Akıllı şehirler konusunda başarı elde edebilmek için kamu – kurum ve kuruşların yanısıra STK’larla işbirliği yapılması gerektiğini ifade eden Başkan Savaş, ‘‘Dünya nüfusundaki artışa paralel olarak benzer bir şekilde şehirleşme oranları da hızlı bir şekilde artmaktadır. Dünya nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşamakta ve şehirleşme oranı gün geçtikçe artmaktadır. Şehirleşme oranının artmasıyla gerekli önlemlerin de alınması gerekiyor. Eğer gereken tedbirler alınmazsa su sıkıntıları, trafik sorunu, hava kalitesinin düşmesi, çevre kirliliği ve yeşil alanların da korunmaması hususunda ciddi sorunlar ile karşı karşıya gelinir. Bu sorunları yaşamamak için yeni vizyona ihtiyaç bulunmaktadır. Tüm dünyada şehirlerimizi daha akıllı hale getirerek bireylerin yaşam kalitelerini arttırmak ve şehir yaşamındaki pek çok soruna akıllı şehirler teknolojileri ile çözümler üretmemiz mümkündür. Gelecek nesillerin şehirleri de akıllı şehirler olmalıdır. Akıllı şehirler şehrin en önemli bilişim ağlarını oluşturmaktadırlar. Akıllı şehirler konusunda başarı elde edebilmek için bütün kamu kurum ve kuruluşları ile de iş birliği içerisinde çalışmalar gerçekleştirmemiz gerekir. Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi kapsamındaki amacımız ulusal ve uluslararası yatırımcılar ile bir araya gelmek ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamak amacıyla da iş birliğini de sağlamaktır. Hatay akıllı şehirler konseptine üye olduktan sonra birçok yeniliğe imza attı. Akıllı şehirler teknolojiyi yakından takip eden ve sunmuş olduğu kaynaklarla insan hayatını kolaylaştıran yaşanılabilir bir şehirlerdir. Biz de Akıllı şehirler konseptine üye olarak şehrimizi daha yaşanılabilir hale getirmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Akıllı şehirler konsepti ile kent hem estetik hem de ekonomik yenilikler geliyor. Hatay’ı gelecek nesillere güzel bir şekilde taşımak bizim görevimiz. Biz aklın, inovasyonun , teknolojinin ve bilimin peşindeyiz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"