Girişimci olmayı İSTE’mek yetmez, harekete geçin!

Yayınlanma Zamanı : 14 Aralık 2017 Saat: 10:51

Girişimci olmayı İSTE’mek yetmez, harekete geçin!

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (İSTE-TTO) “TechTalks – Teknoloji Sohbetleri” serisinin konuğu, bu hafta İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Demir oldu.

“Sadece Düşünen Değil, Yapan Kazanır” ve “Fırsatlar, Kovaladıkça Katlanır” teması ile “Düşünmek Yetmez, Yapmak İSTE!” sloganıyla Mühendislik ve Doğa Bilimleri Konferans Salonu’nda gerçekleşen girişimcilik buluşmasında Hakan Demir öğrencilere  girişim, girişimci ve girişimcilik tanımlarının ne olduğu, iyi bir girişimcinin nasıl olacağı, girişimciliğin getirdiği avantajların neler olduğu, sıfırdan bir girişim kurmak için hangi yollardan geçilmesi gerektiği konularında bilgiler paylaştı.

Öğrencilere tecrübelerinden de örnekler veren Demir, “Girişimcilik, özellikle de tekno-girişimcilik, son yıllarda teknolojinin ve internetin gelişmesiyle iş dünyasında giderek yükselen bir kavram olmakta ve hayatımızdaki önemi her geçen gün artmaya devam etmektedir. Günümüzde yenilikçi, farklı, işe yarar pek çok fikri olan girişimci adayları keşfedilmeyi beklemek yerine, kendi işini kurup, hem kendisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. ‘Düşünmek Yetmez Yapmak İSTE!’ sloganının altında yatan ana fikir de buradan gelmektedir. Ürün geliştirmenin önem kazandığı bu devirde, düşünmenin yetmediğinin farkına varıp; bakış açımız, yeteneklerimiz ve ilgi alanlarımız doğrultusunda insanlara fayda sağlayacak olan fikirlerimizi, sadece bir fikir olmaktan kurtararak, gün yüzüne çıkararak kendimize ve ekonomiye can vermenin, katkı yapmanın zamanı gelmiştir. Yaşamımızın her anında, girişimci gibi düşünerek insanlığın işlerini nasıl kolaylaştırabilirim sorusunu kendimize sormalıyız” dedi.

Ayrıca fikirlerin gerçeğe dönüştürülmesi yolunda maddi kaynak sağlayan kamu ve özel kuruluşların desteklerinin neler olduğu ve bu desteklere başvurmak için, bir fikri projelendirirken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da uzun uzun duran Yrd. Doç. Dr. Hakan Demir, bir girişimci olarak kendi hayatından ve Türkiye’de bulunan çok başarılı girişimcilerin hayatlarından da örnekler paylaştı.

Doktora yaptığı sırada doktora konusu ile ilgili olarak yapmış olduğu çalışmaları ticarileştirmek için Teknopark’ta bir şirket kurduğunu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan girişimcilik destekleri aldığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Hakan DEMİR, eğer iyi bir fikirleri varsa, öğrencilerin bu fikirlerini ticarileştirmek için geç kalmamalarını ve gerekirse bunun için şirket kurmalarını tavsiye etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"