Belen Kaymakamlığı kültürleri buluşturdu

Yayınlanma Zamanı : 12 Aralık 2017 Saat: 15:40

Belen Kaymakamlığı kültürleri buluşturdu

Erasmus+ Gençlik Değişimleri projesi kapsamında AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen “Culture Brings Us Together” adlı proje Belen Kaymakamlığı ev sahipliğinde Romanya “Ask Yourself” ve İtalya “Passepartout.up” derneklerinin ortaklığında gerçekleşti.

İtalya, Romanya ve Türkiye’den toplam 24 kişinin katılımıyla gerçekleşen proje süresi boyunca katılımcılar kendi örf ve adetlerini, dans, müzik kültürlerini yaygın eğitim metotları eşliğinde birbirlerine öğretmeye çalıştı.

İtalyanlar ‘Tamburella’ adındaki çalgılarını tanıtırken;  Türk öğrenciler Silifke yöresine ait ‘Kaşık’ ve ‘Bağlama’yı tanıttı, Romenler ise ‘Dorel Savu-La Sibiu’ şarkısı eşliğinde danslarını sergiledi. Eğitimlerin yanı sıra İskenderun Gençlik Merkezi’ni de ziyaret eden misafirler, gençlerle birlikte müthiş bir harmoni oluşturdu.

Projeye ev sahipliği yapan Belen Kaymakamı Abdülaziz Aydın, katılımcıların mutlu anılarla Belen’den ayrıldıklarını belirterek, “Erasmus+ projelerinin daha fazla kişiye duyurulması ve tanıtılması için Bahçeşehir Koleji’ni ziyaret eden konuklarımız, öğrencilere Erasmus+ Gençlik Değişimi Programı hakkında bilgiler aktardılar. Ayrıca Bahçeşehir Koleji halk oyunları ekibi gösteri yaparak Anadolu Kültürünü yansıtmaya çalıştılar.  Kültürel faaliyetler kapsamında Medeniyetlerin Beşiği Antakya’da bulunan Habib-i Neccar Camii, Saint Pierre Kilisesi ve Hatay Arkeoloji Müzesini ziyaret ettiler. Hatay’ın tarihe nasıl tanıklık ettiğine ve üç dinin birbiriyle nasıl yaşadıklarına ve yaşıyor olduklarına tanık oldu. Dünya’nın ilk gece aydınlatılan caddesi olan Kurtuluş Caddesi’nde yürüme fırsatı buldular ve oldukça etkilendiler. Final gecesinde, dans ve enstrümanların birbiriyle olan ilişkisi ve hikayenin insanlar üzerindeki etkisi, ülkelerin farklı olmasına rağmen kültürlerin bir arada nasıl güzel bir etki bıraktığı aktarıldı. Bu proje sayesinde katılımcılar Türkiye ve Hatay hakkında daha fazla bilgiye sahip oldular ve güzel anılarla ayrıldılar” dedi.

Katılımcıların Erasmus+ projelerinin hayat boyu öğrenme ve farkındalık yarattığının bir kere daha farkına vardıkları proje, Kaymakam Abdülaziz Aydın’ın Youthpass Sertifika Töreni ile sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"