Çiftçiye online danışman desteği Gübretaş’ta

Yayınlanma Zamanı : 09 Aralık 2017 Saat: 8:53

Çiftçiye online danışman desteği Gübretaş’ta

Bilinçli tarımsal üretimi yaygınlaştırma misyonu çerçevesinde yıllardır çeşitli sosyal sorumluluk projelerine öncülük eden GÜBRETAŞ, farklı iletişim kanallarıyla çiftçilere yönelik danışmanlık hizmeti vermeye başladı.  Yeni devreye aldığı (0850) 811 50 50 numaralı Üretici Danışma Hattı’nı arayan çiftçilere, uzman ziraat mühendisleri tarafından tarımsal üretimle ilgili konuda destek veren GÜBRETAŞ, internet ve mobil uygulamalardan sonra üreticilere canlı telefon desteğiyle sektördeki ilk danışmanlık hizmetini başlatan firma oldu.

GÜBRETAŞ’ın Üretici Danışma Hattı, hafta içi günlerde 08:30-17:30 saatleri arasında online danışman yardımıyla hizmet verecek. Bu saatlerin dışında ve hafta sonunda ise sesli mesaj kaydıyla bilgiler alınarak, üreticilere bilgi dönüşü sağlanacak.

GÜBRETAŞ’ın bilinçli tarımı yaygınlaştırmaya yönelik çalışmaları hakkında bir değerlendirme yapan Genel Müdür İbrahim Yumaklı, özellikle son yıllarda üreticilerin tarımı daha bilinçli şekilde yapma yönündeki çabalarını artırdığını gözlemlediklerini belirterek, “İletişim teknolojilerindeki gelişimle birlikte üreticiler, önceki yıllara göre daha çok araştırıyor, daha derinlikli sorular soruyor ve doğru yöntemleri kullanmaya çalışıyorlar. İklimin tarım üzerindeki olumsuz etkilerinin giderek arttığına şahit oluyoruz. Bu durum da üreticileri bilinçli davranmaya teşvik ediyor; tarla, bahçe ve bağlarında daha fazla zaman geçirerek, bilinçli tarımsal üretim yöntemlerini kullanmalarını zorunlu kılıyor” dedi.

Bitki besleme ve koruma alanında her yıl 2 bine yakın noktada 100 binden fazla çiftçinin katılımıyla eğitim toplantıları düzenleyen GÜBRETAŞ’ın, üretici bilinçlendirme faaliyetlerinde artık arazi çalışmalarına ağırlık vermeye başladığını söyleyen Yumaklı, böylece Türkiye genelindeki uzman ziraat mühendisi ekibinin çiftçilerle birebir temas kurarak onlar için en uygun çözümleri anında sunmaya çalıştıklarını belirtti.

Bu yıl Ekim sonuna kadar 10 aylık dönemde toplam 3600 civarında arazi ziyareti gerçekleştirdiklerini ve bu bilinçlendirme eğitimlerinde yaklaşık 20 bin üreticiye danışmanlık hizmeti verdiklerini söyleyen Yumaklı, “2018 yılında sürdüreceğimiz bilinçli tarım eğitimi toplantılarının yanı sıra Türkiye genelindeki arazide danışmanlık çalışmalarını yaygınlaştırarak devam ettireceğiz. Uzman saha ekiplerimizin önümüzdeki yıl boyunca en az 5 bin araziyi ziyaret ederek 25 bin üreticiye doğrudan ve üstelik ücretsiz danışmanlık desteği vermesini hedefliyoruz” dedi.

İbrahim Yumaklı, bilinçli tarımsal üretim yöntemiyle yüksek verim ve üstün kaliteye ulaşma örneklerini ortaya koymak amacıyla her ürünün hasat döneminde bölgedeki diğer üreticiler ve tarımsal paydaşların katılımıyla düzenledikleri tarla günü etkinlikleriyle de bu model deneme ekimlerinin sonuçlarını paylaşmayı sürdüreceklerini söyledi. 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"