Hatay’ın her karışı tarih

Yayınlanma Zamanı : 25 Kasım 2017 Saat: 22:03

Hatay’ın her karışı tarih

Kırıkhan’a bağlı Narlıhopur Mahallesi’nde tarihi Kayı Boyu damgalı mezar taşları, mezarlar ve tarihi sütunlar bulundu.Narlıhopur Türkmen Mezarlığı’nda yapılan incelemelere Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Temel Aday, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, MKÜ Yrd. Doç. Dr. Mine Temiz ve basın mensupları katıldı.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ)’ndegörevli Yrd. Doç. Dr. Mine Temiz, NarlıhopurMahallesi’ndeki ve halk arasında toplu Türkmen Mezarlığı olarak bilinen alanda ‘Kayı Boyu’ damgalı mezar taşları ve tarihi sütun kalıntıları bulunduğunu ifade etti.

Dr.Mine Temiz, geçmiş yıllarda Hatay Arkeoloji Müzesi’nde Kayı Boyu damgalı mezar taşları bulunan alandaki Türkmen mezarlıklarında tescil çalışmaları yürüttüğünü hatırlatarak, “Anlaşılıyor ki, eski Türk boyları bu bölgeyi yaylak, kışlak, geçiş güzergahı olarak kullanıp bu mezarlığı da vefat edenleri gömmek için kullanmışlar ve mezar taşlarına da Kayı boylarına ait damgalarını vurmuşlar.

Bu işaretlerin ve damgaların zamansızlığı nedeniyle tarih vermek zor olsa da yakın bir zaman önce Aktepe keşfedilen tarihi Türkmen Mezarlığı için de daha önce belirttiğimiz gibi buradaki gömünün de çok erken devirlerden itibaren Anadolu’daki ilk Türk akınlarından itibaren kullanılmış olabileceği görüşündeyim. Bu alanda yapılacak olan çalışmalar ve incelemelerden sonra daha net bilgi sahibi olacağız” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"