İSTE’yi uçuracak işbirliği!

Yayınlanma Zamanı : 14 Haziran 2022 Saat: 12:37

İSTE’yi uçuracak işbirliği!

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci ve İSTE Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Levent Cenk Kumruoğlu; Savunma Sanayii, Siber Güvenlik ve Bilişim sektörünün önde gelenlerinden PAVO Grup ile iş birliklerini görüşmek ve değerlendirmek üzere İstanbul’a ziyarette bulundu.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, savunma sanayii, siber güvenlik ve bilişim sektörünün önde gelenlerinden PAVO Grup’u iş birliklerini görüşmek ve değerlendirmek üzere  ziyaret etti.

İSTE Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Levent Cenk Kumruoğlu ile birlikte, aslen Hatay’lı olan Pavo Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alper Özbilen’in daveti üzerine İstanbul’a giden Rektör Depçi, İSTE Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Levent Cenk Kumruoğlu, firma yetkilileri ve temsilcileri Metin Erdoğan, Muammer Polat ve Hüseyin Dalfesoğlu ile Hatay başta olmak üzere bölgemize değer katacak olan çok yönlü iş birlikleri ve projeler üzerine mutabakat sağlandı.

PAVO Grup olarak hem doğru insan kaynağına erişim, hem de uzman yetiştirme sorumluluğu ile hareket ettiklerini aktaran Dr. Özbilen “Türkiye’nin en büyük zenginliği insan kaynağıdır. Türk mühendislerce üretilen teknoloji ürünleri son dönemde uluslararası alanda büyük ilgi uyandırmaktadır. Bugün batıda Türk araştırmacı ve mühendislerinin olmadığı büyük bir laboratuvar veya uluslararası şirket neredeyse yoktur” diyerek, bu anlamla üniversitelere de sektöre de büyük görevler düştüğünü ifade etti.

Dünyanın neresinde olursa olsun Hatay’ın gönlündeki yerinin hep ayrı olduğunu ve Hatay’a değer katacak çalışmaların kendisini ayrıca heyecanlandırdığını ifade eden Özbilen, daha sonra konuklarıyla birlikte Teknopark İstanbul’da bulunan gömülü yazılım, askeri ve havacılık standartlarına göre hazırlanmış donanımların Türk mühendislerce tasarlanma süreçleri incelendi.

Sırasıyla, Pavotek, İnterData, İnterProbe, Panod, Pavelsis, PNetworks firmalarını ziyarette bulunarak yapılan çalışmalar hakkında Pavo Grup Yöneticisi Metin Erdoğan’dan bilgi alan Rektör Depçi, ikinci gün süren ziyarette ülkenin en büyük teknoloji üstlerinden olan Bilişim Vadisi Gebze Teknopark’da Pavo Grup bünyesindeki firmaların platform tasarım ve yüksek teknoloji üretim bantlarında da incelemeler yaptı.

Yerli ve milli savunma sanayiinin her alanda bağımsızlığın teminatlarından biri olduğunu belirten İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, “Pavo Grup, yüzde yüze yerli tasarım ile 5G çözümlerini de kapsayacak şekilde sayısal haberleşme, askeri haberleşme, siber güvenlik, havacılık elektroniği, drone teknolojileri, İnsansız silahlı silahsız hava araçları için kritik alt sistemlerin üretimi, veri merkezileri ve yenilebilir enerji alanında(GES-RES) çoğu uluslararası olmak üzere birçok çalışma yürütmektedir. İstiklal ve İstikbalimizin için denilerek çıkılan bu yolda akademik bilgi birikimimiz ile İSTE olarak katkı sunmak için çalışıyoruz. Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii kuruluşlarından Pavo Grup ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler çıktılarını iş birlikleri olarak verecektir. Üniversitelerin çevresiyle entegre olması, ülkenin ihtiyaçlarına karşılık vermesi gerektiğini sıklıkla dile getiriyorum; attığımız adımlar da buna uygun adımlar oluyor. Pavo Grup’a misafirperverlikleri ve iş birliğine yatkınlıkları için teşekkür ederim. Her şey öğrencilerimiz, şehrimiz ve ülkemiz için…” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"