Bu uyarıyı dikkate alın!

Yayınlanma Zamanı : 01 Haziran 2022 Saat: 16:17

Bu uyarıyı dikkate alın!

Hatay Valiliği, Meteorolojik veriler doğrultusunda mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının hafta başına kadar devam edecek olması dolayısıyla vatandaşları sıcak çarpmasına karşı uyardı. Sıcak havalar nedeniyle özellikle öğle saatlerinde (11 ile 16 saatleri arasında) başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlardan dikkatli ve tedbirli olmaları için çağrıda bulunan Valilik, sıcaklıklarını 1 – 5 Haziran tarihleri arasında etkili olacağını hatırlattı.

Bölgede beklenen günün en yüksek hava sıcaklıklarının Hatay’da 34-36 derece, Adana’da 34-35, Osmaniye 34-36, Kilis’te 37-39, Kahramanmaraş’a 35-37, Gaziantep’te 38-40 civarında seyredeceği tahmin edilirken, önümüzdeki 5 günlük değerlendirmede Hatay’da nem oranının da artacağı ve yüzde 94 kadar yükseleceği belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce açıklanan Güneş Çarpmasından Korunma Yöntemleri şöyle:

Güneş Çarpması Nedir?

Güneş çarpması; aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Hemen müdahale edilse bile ölümcül olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir. Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması (%70’in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir.

Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 1100-1500 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli deniz sahilleridir.

Belirtileri

Uzun süre güneş altında kalınmış ise aşağıda verilen belirtiler güneş çarpmasını işaret eder.

Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir.

Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur.

Kalp atışları düzensizdir.

Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir.

Nasıl Korunmalı?

Güneş çarpmasından korunmak için aşağıda verilen tavsiyelere uymak gerekmektedir.

Genel Müdürlüğümüzce sıcak ve UV (ultraviyole) ışınları için uyarı verilen bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır.

Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır.

İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır.

İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır.

Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"