Bu belirtilere dikkat edin!

Yayınlanma Zamanı : 26 Mayıs 2022 Saat: 11:50

Bu belirtilere dikkat edin!

İskenderun Palmiye Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yusuf Diker, ‘Mesane Kanseri Farkındalık Ayı’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, en sık görülen kanser türlerinden olan mesane kanserinde de erken teşhisin önemine değindi.

Mesane kanserinin en sık görülen belirtisinin idrarda ağrısız kanama olduğunu ifade eden Diker, tedavi yönteminin erken belirlenmesinin hastalığa karşı müdahaleyi daha da kolaylaştırdığını ifade etti.

Mesane kanserinin en sık görülen dördüncü kanser türü olduğunu ifade eden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yusuf Diker, “Genelde orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkan mesane kanseri, erkeklerde en sık görülen dördüncü kanser türüdür ve bu oran sigara içenlerde dört kat daha fazla görülmektedir. Mesane kanserinin en fazla görülen belirtisi; idrarda ağrısız kanamadır. Kanama; pıhtılı veya pıhtısız görülebilir. Ayrıca sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, zor idrar yapma gibi yakınmalar ise tümörün yerleşimi ve cinsine göre mesane kanserinin ilk belirtileri olabilir. Mesane kanserinde en önemli tanı yöntemi, ultrasonografidir. Belirli bir büyüklüğe ulaşan kitle, ultrasonografi aracılığıyla görüntülenebilir. Fakat ultrasonografide, küçük tümörler görülmeyebilir. Mesane tümöründen şüphelenildiğinde, kesin tanı için en kolay ve emin yöntem sistoskopidir. Eğer tümörden şüpheleniliyorsa, görüntüleme yöntemlerinde tümör görülmese bile sistoskopi muhakkak yapılmalıdır. İdrar yolundan optik bir aletle girilerek mesanenin içerisi görülebilir ve mesanedeki patolojik oluşum temizlenerek; hem tanı konmuş, hem de tedavi yolu belirlenmiş olacaktır” diye açıklamada bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"