Atatürk’ün yaktığı özgürlük ateşi Hatay’da hiç sönmez!

Yayınlanma Zamanı : 19 Mayıs 2022 Saat: 21:06

Atatürk’ün yaktığı özgürlük ateşi Hatay’da hiç sönmez!

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Hatay’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan kutlama programı ile büyük bir coşkuyla kutlandı.

Antakya Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kutlama programına Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra, Garnizon Komutanı Albay Halit Erbaş, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adnan Özkaya, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Dışışleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Devrim Öztürk, Vali Yardımcıları Nursal Çakıroğlu, Erhan Günay, Yusuf İzci, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Recep Cansu, 2. Hudut Alay Komutan Vekili Albay Selamettin Beşbaş, Kurum İl Müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek’in günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşmasında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı millet olarak varlığımız güçlendiren, umutlarımızı yeşerten, yolumuzu aydınlatan Cumhuriyet tarihimiz adına bir milattır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Anadolu’da var olan bağımsızlık ve mücadele ruhunu görüp, ülkenin içinde bulunduğu şartlar karşısında İstiklal Mücadelesini başlatmak ve yeni bir devletin kuruluşu yönünde ilk adımı atmak amacı ile yola çıkarken, milletin bağımsızlık inancından ve vatan sevgisinden ilham almıştır. Düşman tarafından kuşatılmış bir milletin, bağımsızlık ve özgürlük ateşini yaktığı 19 Mayıs aynı zamanda bir varoluş mücadelesidir. Vatanın kurtarılması ve bağımsızlık yolunda büyük bedeller ödenmiş, güçlü bir geleceğin inşası için emsalsiz fedakârlıklar gösterilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti; milletimizin birlik ve beraberliğinin tüm unsurlarıyla bir arada yaşama ve ortak değerlerde kenetlenme iradesinin ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir. Bizler de geleceğimizin güvencesi gençlerimizin yarınlara en iyi şekilde hazırlanmasına imkân sağlamak ve onlara müreffeh bir ülke bırakmak için her türlü imkân ve kaynaklarımız gençlerimizin geleceği için sarf ediyoruz.

Sevgili Gençler; Tarihi şan ve şerefle yoğrulmuş bir milletin fertleri olarak kendinizi her türlü istismardan korumalı, hızla değişen dünyayı takip etmeli ve milli değerlere bağlı, şuurlu nesiller olmak için gayret göstermelisiniz. Bunu yapmanız istiklalimiz, istikbalimiz ve istikrarımız için oldukça önemlidir. Sizlere inanıyor, sizlere güveniyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, canlarıyla kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, Tüm Milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını yürekten kutluyorum” dedi.

İl Müdürü Murat Gevrek’in konuşmasının ardından Hatay genelinde çeşitli okullardan öğrencilerin şiir okuması, Atatürk’ün gençliğe Hitabesi’nin okunması, gençliğin Ata’ya cevabının okunması ve çeşitli dallarda gösterileri ile izleyicilere coşku dolu anlar yaşattı.

Program gençlik haftası münasebetiyle spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödül takdimiyle son buldu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"