Yelkenci kardeşlerin rotası İskenderun’u gösterdi

Yayınlanma Zamanı : 17 Mayıs 2022 Saat: 11:36

Yelkenci kardeşlerin rotası İskenderun’u gösterdi

Türkiye’nin çevresini denizden 13 gün, 15 saat, 2 dakika, 58 saniyede yalnızca yelken gücüyle dolaşarak rekor kıran Atilla ve Tolga Gökova kardeşler, 1.600 deniz mili mesafeyi geride bırakarak İskenderun’da karaya bastı. Turkcell Platinum ana sponsorluğunda, Türkiye Turu Rekoru’nu kıran iki kardeş, 2 Mayıs’ta Hopa’dan başlayan yolculuklarına motorsuz ve sadece rüzgâr gücüyle ara vermeden Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’i geçip İskenderun’a ulaştı.

Yolculuk boyunca deniz suyundan içme suyu üreten, atıklarını da kompost haline getiren ikili, toplamda dört denizde 1.600 deniz mili boyunca sadece rüzgâr enerjisiyle karbon ayak izi üretmeden yol aldı.

Motorsuz ve sadece rüzgâr gücü ile Hopa’dan İskenderun’a ulaşan Gökova kardeşler, 16 gün hiç duraksız ve dış yardımsız gerçekleştirilmiş olan Türkiye Turu Rekoru’nu da 13 gün, 15 saatle ellerine aldı. Bu rekor girişimiyle birlikte teknolojinin doğaya özen göstererek kullanılabileceğinin ve sürdürülebilirliğin de altını çizerek çevre dostu teknoloji vurgusu yapan iki kardeş, Turkcell Kopilot uygulaması ile tüm yolculuklarını takipçilerine de açtı.

Atıklar, kompost gübreye dönüştürüldü

İkili, güneş panelleri ile ürettikleri enerjiyle çalışan Turkcell Superbox’lar sayesinde de kara ile bağlantı kurdu. Yolculuk boyunca çıkan atıklar ise kompost ile gübreye dönüştürüldü.

Gökova kardeşleri karşılama töreninde düşüncelerini paylaşan Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Ergenekon, “Turkcell Platinum ekibi olarak burada kırılan rekordan çok memnunuz. Turkcell olarak, kurulduğumuz günden bu yana sporu tüm gücümüzle destekliyoruz. Ülkemizde yelken sporunda başarılı Atilla ve Tolga Gökova kardeşlerin yaptığı bu rekor hem bizim için hem Türk sporu için oldukça anlamlı. Sporcularımız üstün gayretleriyle 16 günlük zorlu bu yolculuğu 13 gün, 15 saate indirdiler. Bunu yaparken de denize, doğaya son derece saygılı ve sürdürülebilir şekilde bir seyahat geçirdiler. Hem güneş enerjisi hem rüzgar enerjisi hem de yolculukları süresince atıkların yeniden dönüştürülmesiyle de bu yolculuğun oldukça önemli bir seyahat olduğuna inanıyoruz ve rekorun hayırlı olmasını diliyoruz. Böyle anlamlı mesajlar içeren bir organizasyonu rekorla taçlandırdıkları için Gökova kardeşlere ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yeni rekor için hazırız

Uzun yıllardır denizcilikle uğraşan Atilla ve Tolga Gökova kardeşler, bu rekora ulaştıkları için çok mutlu olduklarını belirtirken, Atilla Gökova (39), “Çok zor bir yolculuktu ama hem destekçilerimiz hem de kendi özverimiz sayesinde verimli ve iyi bir sürede bitti. Dört mevsimin birkaç saat içinde yaşandığı günler ve anlar geçirdik. Bizler bu rekorun gelişmesini, bizden sonra başka bir sporcunun bu rekoru egale etmesini ve sonrasında yeni bir rekor kırmayı tekrar denemek istiyoruz” dedi.

Tolga Gökova (32) ise düşüncelerini şöyle dile getirdi; “13 gün, 15 saatte bu zorlu parkuru tamamladık. Bunu yaparken dış yardım almadan, sadece yelken ve rüzgâr gücünden yararlandık. Önümüzdeki sene bu yola tekrar çıkma ihtimalimiz var ancak şimdilik bu rekorun keyfini çıkaracağız.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"