‘Mide botoksu’ hakkında merak edilenler

Yayınlanma Zamanı : 11 Mayıs 2022 Saat: 13:34

‘Mide botoksu’ hakkında merak edilenler

İskenderun Palmiye Hastanesi Dâhiliye ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Şerif Yılmaz, ‘Mide botoksu’ hakkında akıllara takılan sorulara yanıt verdi.

Midenin belirli bölgelerine botok enjekte edilmesi esasına dayılı zayıflama yönteminin vücut kitle indeksi 27,5 ve üzerinde olan obezite hastalarına uygulandığını ifade den Yılmaz, mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen atıldığını söyledi.

“Obezite ile mücadele programının başında, diyet ve egzersiz vardır”

Mide botoksunun, fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için alternatif bir yöntem olduğunu belirten Yılmaz, “Obezite, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir sağlık sorunudur. Obezite ile mücadele programının başında, diyet ve egzersiz vardır. Bu yöntemleri denediği halde kilo veremeyen bireylere ilaç veya girişimsel yöntemler (obezite cerrahisi, mide balonu gibi) uygulanmaktadır. Son yıllarda gündeme gelen Mideye Botilinum toksini (Botoks) uygulanması, endoskopik olarak midenin belirli bölgelerine Botilinum toksini enjekte edilmesi esasına dayanan bir kilo verdirme yöntemidir. Bu uygulama ile mide boşalmasını sağlayan kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve böylece hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedirler. Mideye botoks işleminin özellikle deneyimli/Board-sertifikalı gastroenterologlar tarafından yapılması gerekmektedir” dedi.

“Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilmekte”

Botoksun; kozmetik alanda ciltte kırışıklık azaltma, anal çatlaklarda, şaşılıkta, yemek borusu spastik hastalıklarında, diyabetik gastroparezide ve ortopedik sorunlarda da yaygın olarak kullanıldığını belirten Yılmaz, “Mideye botoks uygulaması yapılabilmesi için, vücut kitle indeksinin (BMI) 27,5 ve üzerinde olması gerekmektedir.  Hastaların toplam ağırlığının yüzde 10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre farklılık gösterebilir.  Aşırı obezlerde (BMI 35-40’ın üzerinde olanlar) işlemin etkinliği düşüktür. Mide botoks işlemi, sadece midenin düz kaslarına etki etmektedir, sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketine bir etkisi yoktur. Dolayısıyla kabızlık yapıcı bir etkisi yoktur. Mide botoks işleminden sonra sistemik yayılım gösterilmemiştir. İşlem sonrası hazır-gıda gibi hızlı tüketilen yiyecekler, asitli içecekler tüketilmemelidir. Tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. İşlemden sonra bulantı, şişkinlik olabilir ve geçicidir. Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen kaybolduğu bilindiğinden dolayı kalıcı bir hasar oluşturma ihtimalinin olmadığı raporlanmıştır. Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilmekle birlikte; aktif mide ülseri, mide ameliyatı geçmişi, gebelik, emzirme, nörolojik kas hastalıkları, siroz, botoks alerjisi, ileri evre reflü tanımlanmış hastalara önerilmemektedir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"