Önce kaldırıldı, sonra geri getirildi

Yayınlanma Zamanı : 17 Ocak 2022 Saat: 13:32

Önce kaldırıldı, sonra geri getirildi

Hatay Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerin, belirli alanlara girişlerinde PCR testi ibrazına dair uygulamada yeniden düzenleme yaptı.
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yanlış anlaşılmaları gidermeye yönelik değerlendirmelerine uygun olarak, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden PCR testi istenecek ve istenmeyecek durumlar tek tek belirtildi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, yeni düzenleme ile ilgili ilimizi kapsayacak şekilde şu kararları aldı:
“Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerin, belirli alanlara (konser, sinema, tiyatro, okullar vb.) girişlerinde veya toplu ulaşım araçlarıyla seyahatlerinde azami 48 saat öncesine ait negatif PCR testi ibrazına dair uygulama; 2022/01 Hıfzıssıhha Kurul Kararımız ile yeniden düzenlenmişti. Öte yandan, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün yazısında yanlış anlaşılmaları gidermek için Hıfzıssıhha Kurul Kararımızın güncellenmesine ihtiyaç duyulduğu bildirilmektedir. başkanlığında olağanüstü toplanarak, İlimizi kapsayacak şekilde; aşağıdaki kararları almıştır.

1-PCR testi ile tarama yapılmasına devam edilmesi gerekenler;
Huzurevi/bakım evi/sevgi evleri ile ceza ve tevkif evlerinin aşısız veya son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş çalışanları,
Belirlenen durumlarda ceza ve tevkif evlerindeki tutuklu ve hükümlüler,
Yurtdışına seyahat edecek kişiler (Seyahat edilecek ülkenin belirlediği kurallar doğrultusunda),
Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçak ile şehirlerarası seyahat edecekler,

2- PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığı değerlendirilenler;
Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden,
Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce,
Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personel (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.),
Tüm kamu ve özel işyerlerinde çalışanlar,
Kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişiler olarak belirlenmiştir.

Bu çerçevede

  1. Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerin yurt içinde uçakla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi istenilmesine devam edilmesine,
  2. Havayolu yolcu taşımacılığı yapan firmalarca uçağa kabul öncesinde HES kodu üzerinden aşılı/geçirilmiş hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulamasının yapılmasına,
    3.Hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmemesine,
    Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Kaymakamlarca Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususlarında oy birliğiyle karar verildi.”
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"