EXPO lansmanında ‘Atatürk’ün emanetine sahip çıkın’ mesajı!

Yayınlanma Zamanı : 17 Ocak 2022 Saat: 17:07

EXPO lansmanında ‘Atatürk’ün emanetine sahip çıkın’ mesajı!

‘Medeniyetler Bahçesi’ temasıyla 1 Nisan’da kapılarını tüm dünyaya açmak için gün sayan EXPO 2021 Hatay’ın üçüncü tanıtım toplantısı Başkent Ankara’da gerçekleşti.

ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen lansman toplantısına Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, milletvekilleri, siyaset, sanat, akademi ve iş dünyasından çok sayıda konuk katıldı.

EXPO Genel Sekreteri İhsan Çakar’ın Antakya–Defne ve İskenderun-Arsuz olmak üzere iki ayrı EXPO Fuar Alanında yapılan çalışmaları tüm ayrıntılarıyla anlatmasının ardından ev sahibi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş konuşma yaptı.

‘Hatay, Türkiye’ye emanet’ vurgusu yapılan toplantıda, Başkan Savaş EXPO’yu enlerin ve ilklerin şehri Hatay’ın turizm, ticaret, tarım ve sanayisinin geleceği için yaptıklarını vurgularken, 13 ayrı medeniyet ve 27 ayrı kültür yaşamış bir şehrin tüm özellikleri ve güzelliklerini dünyaya tanıtacaklarını ifade etti.  

 “Yollar kapalıysa, yeni bir yol açacaktık”

Suriye’deki savaş ve belirsizlik yüzünden son 10 yılda sosyolojik, psikolojik ve ekonomik olarak çok yorulduklarını vurgulayan Başkan Lütfü Savaş, “Suriye’deki savaş ve sınır kapılarının kapanmasından ötürü ekonomimiz son 10 yılda çok geriledi. 14 ülkeyle ihracat yapamaz duruma geldik. Suriye savaşı öncesi Orta Doğu ülkelerine günde 250 TIR ihracat yaparken bu sayı artık 25 günde 100 TIR’a geriledi. Çiftçi sayımız son 10 yılda yüzde 72 azaldı. Bildiğimiz tüm yollar kapalıysa ya yeni yol bulacaktık ya yeni bir yol açacaktık. Biz Expo ile yeni bir yol açmaya karar verdik” dedi.

“1 Nisan’da gelin ve Hatay’a destek olun”

Hatay’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne son hediyesi ve mirası olduğunu söyleyen Başkan Lütfü Savaş, “Hatay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün dehası ve feraseti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin serhat şehri olmuştur. Hatay’ın tüm renkleri Ata’sına aşıktır. Hataylıların yönü Ankara’ya dönüktür. Hataylılar Türk bayrağının altında yaşamaktan mutludur. Biz Ankara’ya, ‘Atatürk’ün emanetine sahip çıkın’ demeye geldik. 1 Nisan’da gelin ve Hatay’a destek olun” diyerek, salondaki konukları dev organizasyona davet etti.

Başkan Lütfü Savaş’ın ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu: “Hatay, inançların ve kültürlerin başkenti”

Hatay’ın sadece Türkiye için değil dünya için çok önemli bir kent olduğunu vurgulayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Hatay, inançların ve kültürlerin başkenti olan kadim bir kenttir. Hatay’ı teneffüs etmek, çalışmaları yerinde görmek bizim için de çok önemli. Hatay, ihracat merkezi aynı zamanda. Olağanüstü bir ovası, güzel nehri, tarihi coğrafyası ve bereketli toprakları var… Atatürk’ün Hatay’ı hukuk ve düzen içinde kurtarması olağanüstü ve çok değerlidir” dedi.

“Cumhuriyetin ikinci yüzyılında demokrasiyi taçlandıracağız”

Hatay ve Türkiye genelinde yaşayan Suriyeliler hakkında da görüşlerini dile getiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Suriyeli vatandaşları en geç iki yıl içerisinde kendi rızalarıyla davul ve zurnayla ülkelerine uğurlayacağız. Can ve mal güvenliklerinin altyapısını tesis ederek, bunu yapacağız. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında demokrasiyi taçlandıracağız. Millet İttifakı olarak inançlara, kültürlere ve kimliklere saygı duyup demokrasiyi yeşerteceğiz. Bunu başardıktan sonra Hatay eski görkemli günlerine dönecek” dedi.

Expo’nun Hatay’da yapılacak olmasının başlı başına büyük bir gelişme olduğunu da sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, Hatay için yaptığı çalışmalardan dolayı Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür etti.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından konukların yer aldığı aile fotoğrafı çekilerek EXPO’21 Hatay’ın Ankara lansmanı künefe şovuyla ölümsüzleştirildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"