Başkan Tosyalı, ‘Yeni geliyor uykularım kaçıyor’

Yayınlanma Zamanı : 01 Aralık 2021 Saat: 16:03

Başkan Tosyalı, ‘Yeni geliyor uykularım kaçıyor’

İskenderun Belediye Meclisi, yılın son meclis toplantısında biri önerge olmak üzere gündemdeki 11 maddeyi görüştü. Ekmar Denizcilik, Yazıcı Demir Çelik ve Gübre Fabrikaları’nı ilgilendiren imar planları dahil olmak üzere 6 gündem maddesinin imar komisyonuna havale edildiği toplantıda, ruhsatsız işyerlerinin kayıt altına alınması için bu yılın sonuna kadar esnafa indirim imkanı sağlanması kararlaştırıldı.

Gündem dışı konuşmalarda söz alan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “Görev süremizin 2,5 yılı bitti. Bugüne kadar belediyemizi bir lira borçlandırmadık. Borçlanma yetkimiz var onu da kullanmadık. Gerek görürsek büyük projelerimiz için kullanacağız. Zorlanmıyor muyuz, tabii ki zorlanıyoruz. Mağduriyet yaşamamak için, İskenderun’a hizmet etmek için yeri geliyor uykularım kaçıyor” dedi.

İskenderun’un haklarının büyükşehirde masaya yatırılmadığının da altını çizezerek, “Büyükşehirde komisyonlarda bildiklerini okuyorlar. Bizim gündeme getirdiğimiz önergeleri idarece ret ediyorlar. Bu şekilde yapılması gereken hizmetleri ve şehir menfaatlerini nasıl konuşacağız?” derken, CHP meclis üyesi Ali Mutlu da “İskenderun için hep birlikte hareket etmeye hazırız. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, meclis öncesi bir araya gelip diyalog kanallarını kullanalım” dedi.

Ali Mutlu ayrıca İskenderun’daki taşkınlara da dikkat çekerken, deniz dolgularının bilinçsizce yapılmasına değindi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne seslenen MHP İskenderun Belediye Meclis Üyesi İbrahim Yavuz; “Büyükşehir’in dedikodu ile siyaset yapmasını doğru bulmuyorum. Sahilin durumu ortada.. Her yeri su basıyor. Artma tesisinden temiz su akmıyor. Durum böyleyken, büyükşehir belediyesi Hatayspor’a bağışı düşünmek yerine, İskenderun’a sahip çıksın! Biz İskenderun’a yatırım yapan tüm iş insanlarının yanındayız. Büyükşehir belediyesi de İskenderun’a yatırıma yönelsin” çağrısı yaptı.

G Ü N D E M:

1) Denizciler Mahallesine yönelik hazırlanan 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi hakkındaki İmar Komisyonu Raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

2)Sarıseki Mahallesi Organize Sanayi Bölgesinin kıyı kesiminde ve deniz alanında kalan yaklaşık 24,8 hektarlık alana yönelik Ekmar Denizcilik ve Gemi Acentalığı A.Ş. tarafından liman amaçlı kullanılmak üzere sunulan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonu ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi İmar komisyonuna havale edildi.

3) Sarıseki Mahallesinin kıyı kesiminde ve deniz alanında kalan yaklaşık 6,92 hektarlık alana yönelik Yazıcı Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş. tarafından liman amaçlı kullanılmak üzere sunulan 1/5000 Ölçekli İlave Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli İlave Uygulama İmar Planı ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi İmar komisyonuna havale edildi.

4) Sarıseki Mahallesinin kıyı kesiminde ve deniz alanında kalan toplamda 32430,89 m2 büyüklüğündeki balıkçı barınağı ve rekreasyon alanına yönelik yürürlükteki planın iptali için Gübre Fabrikaları T. A. Ş. tarafından 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi İmar komisyonuna havale edildi.

5) İsmet İnönü Mahallesi 3135 ada 18 nolu parselde konut alanı ve park alanı değişikliğine yönelik hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi İmar komisyonuna havale edildi.

6) Şevre mıntıkası 960 ada 2-3 parselin doğusunda kalan park alanının bir kısmının trafo alanına dönüştürülmesine yönelik hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi İmar komisyonuna havale edildi.

7) 2. mıntıka 1746 nolu parselin bir kısmı konut, bir kısmı da sağlık tesis alanı olarak planlanan alanın tamamının sağlık tesisi alanına dönüştürülmesi ve yapı yaklaşma mesafelerinin yeniden düzenlenmesine yönelik hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi İmar komisyonuna havale edildi.

8)Yapı Kontrol Müdürlüğünün görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esaslarına dair yönetmeliğin görüşülmesi ile ilgili Yapı Kontrol Müdürlüğü teklifi.

9)Belediyemize müracaatta bulunan işyerlerine 31.12.2021 tarihine kadar keşif ücretlerinin % 50 olarak indirimli uygulanması, ruhsat yenileme işlemlerinde alınacak ücretin 31.12.2021 tarihine kadar yenileme ücreti alınmaması, daha önce ruhsat almış ve tam olarak keşif ücreti tahsil edilmiş işyeri sahiplerine alınacak bu meclis kararına istinaden geriye dönük keşif ücreti iadesi yapılmaması hususunda gerekli meclis kararının alınması ile ilgili Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü teklifi Oybirliğiyle kabul edildi.

Bir sonraki meclis toplantısının 4 Ocak 2022, saat; 14.00’te yapılması kararlaştırıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"