Prematüre Bebek Erken Gelen Mucize!

Yayınlanma Zamanı : 17 Kasım 2021 Saat: 11:08

Prematüre Bebek Erken Gelen Mucize!

İki farklı hastanenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, 17 Kasım ”Dünya Prematüre Günü”  dolayısıyla yaptıkları açıklamada prematüre bebekler ve sorunlarına dikkat çekti. İskenderun Palmiye Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Altunay ve İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevcan Dablan, ülkemizde her yıl yaklaşık 150 binden fazla bebeğin, prematüre olarak dünyaya geldiğine vurgu yaptı.

“Deneyimli ekibimizle minik meleklerin yanındayız”

Prematüre bebeklerin zamanından önce doğum nedenlerinden söz eden Palmiye Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Canan Altunay, “Prematüre bebeklerin ortalama 50 bin kadarının doğum ağırlığı 1500 gramdan da düşük olup, yaşam mücadelesi vermektedir. Prematüre doğumun birçok nedeni vardır. Anne yaşı, sık doğum, annede kronik rahatsızlıklar, genital nedenler, tansiyon gibi birçok neden erken doğuma sebebiyet verebilmektedir. Bu minik meleklerin yaşama tutunması için; yenidoğan bakım ünitemizde, deneyimli ekibimiz ve sağlık personellerimizle bizler de büyük emekler sarf ediyoruz. Dünya Prematüre Günü dolayısıyla, yaşama tutunma mücadelelerini tamamlayarak hayata atılan tüm bebeklerimizin ve ailelerinin yanında olacak, bebeklerimizin sağlıklı bireyler olması için her zaman destekçileri olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Yılda 15 milyon bebek prematüre doğuyor”

Prematüre doğumda oluşabilecek risk faktörlerine değinen Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevcan Dablan ise, “Gebeliğin 37. Haftasından önce doğan yeni doğanlar prematüre adını alır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl 15 milyon prematüre bebek dünyaya gelmektedir. Ülkemizde ise yıllık bir buçuk milyon doğumdan 150-200 bin kadarı, prematüre doğum olarak gerçekleşmektedir. Enfeksiyonlar, anne adayının hamilelik öncesi veya sırasında ortaya çıkan yüksek tansiyon rahatsızlığı, annede bulunan kronik hastalıklar, rahimle ilgili sorunlar, ileri ya da çok erken yaştaki gebelikler, plasentanın erken ayrılması veya bebeği iyi besleyememesi, bebekle ilgili sorunlar ya da bebeğin anne karnında gelişiminin durması, bebeğin suyunun çok fazla ya da çok az olması, çoğul gebelik, prematüre doğum nedenleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple prematüre bebeklerde ilk haftalarda; solunum problemleri, kalp sorunları, beyin kanaması, vücut ısısı kontrolündeki sorunlar, sindirim sistemi sorunları, kansızlık ve sarılık, kan şekeri düşüklüğü, bağışıklık sisteminde zayıflık ve enfeksiyonlara yatkınlık gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Prematüre doğumda ise, uzun vadede; serebralpalsi, öğrenme güçlüğü, görme problemleri, işitme ile ilgili sorunlar, diş problemleri, psikolojik davranışsal sorunlar ve kronik sağlık sorunları görülebilmektedir” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"