DOĞAKA’dan TR63 bölgesinde kararlı adımlar

Yayınlanma Zamanı : 27 Ekim 2021 Saat: 10:13

DOĞAKA’dan TR63 bölgesinde kararlı adımlar

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı(DOĞAKA),  Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ı kapsayan TR63 Bölgesi’nde 124 milyon TL’lik yatırımın hayata geçmesine katkı sağladı. DOĞAKA’nın 101. Yönetim Kurulu’nun Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’un ev sahipliğinde ve başkanlığında gerçekleştirdiği toplantıda, ajansın dönem içi faaliyetleri, 2021 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde, proje izleme ve değerlendirme faaliyetleri ile yatırım destek ve tanıtım faaliyetleri değerlendirildi.

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’un ev sahipliğindeki toplantıya, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy,  DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Oğuz Alibekiroğlu ile ilgili Ajans personeli katıldı.

Ajansın dönem içi faaliyetleri hakkında bilgiler veren Vali Coşkun, “Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, bu yıl, hâlihazırda Hatay ilinde 49, Kahramanmaraş ilinde 31 ve Osmaniye ilinde 17 proje ile destekleme faaliyetlerini sürdürmektedir. Ajansımız, turizm, sanayi ve sosyal odaklı bu 97 projeye yaklaşık 80 milyon TL destek sağlamakta ve verdiği bu destekler ile TR63 Bölgesinde 124 milyon TL’lik yatırımın hayata geçmesine vesile olmaktadır. Ajansımız 2021 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde ilan edilen Turizmin Geliştirilmesi Finansman Desteği Programı kapsamında başarılı bulunan projelerin sözleşme imzalama süreci tamamlanmış ve projeler uygulanma başlanmıştır. Ajansımız faaliyetleri kapsamında yeni programların hazırlıklarına devam edilmekte olup yeni desteklerin önümüzdeki günlerde ilan edilmesi planlanmaktadır. Bu kapsamında, aracı kurumlarla desteklerin uygulanmasına ilişkin protokol çalışmaları devam etmektedir” dedi.

Program ve proje bazlı faaliyetlerin yanı sıra Ajansın araştırma ve analiz çalışmalarına devam ettiğine de değinen Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, “Ajansımızın saha ayağında yer aldığı Türkiye’de Kentsel ve Kırsal Yerleşim Sistemleri Araştırması çalışması Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda tamamlanmıştır. Mevcut yerleşim sistemini ve yerleşimler arası ilişkileri yeni dinamikler çerçevesinde tanımlayan çalışmanın çıktılarını tanıtmak ve kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla bölgemizde bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecektir. Tanıtım çalışmaları kapsamında, 06-10 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Craft İstanbul El Sanatları Fuarı’nda da bölgemize özgü el sanatlarının tanıtımları gerçekleştirilmiştir. Diğer taraftan, 2022 yılı Çalışma Programı hazırlıkları başlatılmıştır. Çalışma Programı ile ajans hedefleri doğrultusunda gelecek yıl gerçekleştirilecek faaliyetlerin ve uygulanacak destek programlarının çerçevesi belirlenecektir. Bunların dışında 2021 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde proje izleme ve değerlendirme faaliyetleri ile yatırım destek ve tanıtım faaliyetlerine devam edilmektedir” dedi.

Açılış konuşmasının ardından, DOĞAKA 101. Yönetim Kurulu Toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"