KKTC’ye dostluk rüzgarı Hatay’dan esti

Yayınlanma Zamanı : 23 Ekim 2021 Saat: 16:45

KKTC’ye dostluk rüzgarı Hatay’dan esti

Bir dizi ziyaret ve programlara katılmak üzere ilimize gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret ettikten sonra,  Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan Hataylı Gazilerle buluştu.

Tören mangası ile karşılanan Tatar, valilik şeref defterini imzaladıktan sonra Vali Rahmi Doğan ile makamında bir araya geldi.  Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette, Türkiye ile KKTC’nin artarak devam ilişkilerine vurgu yapıldı.

Türkiye´de KKTC´ye karşı güzel bir algı olduğunu ifade eden KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, “Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti fevkalade güzel ilişkiler içerisinde. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Ankara, İstanbul gibi şehirlere ziyaretler gerçekleştirdim. Doğu Akdeniz´de halkımızın refahı için birlikte hareket etmeliyiz. Aramızdaki ilişkinin her geçen gün daha iyiye gittiğini görüyorum. Bazı zor zamanlardan geçtik ancak geleceğe güvenle bakabilmek ve güçlü olabilmek için ortak hareket etmek fevkalade önemli. Hatay´dan çok sayıda vatandaş Kıbrıs´ta yaşamaktadır. Bırakın çocuğu artık torunlar orada yaşamaktadır. Bu da bizim zenginliğimizdir. 47 yıl sonra Kuzey Kıbrıs´ta yeni bir siyaset anlayışı ile Türkiye´nin de büyük destekleriyle Maraş´ın açılmasıyla yan yana yaşayan iki ayrı egemen devletin iş birliği olabileceğini tüm dünyaya anlatmaya çalışıyoruz. Kıbrıs´ta yaşayan iki ayrı millet vardır. Tüm dünya bunu böyle bilmelidir. Kıbrıs´ta yaşayan Türkler, Osmanlı döneminde yönetici olarak orada bulundular. İngiliz yönetiminde birtakım sıkıntılar yaşadık ama hiçbir dönemde Rumların boyunduruğu altına girmedik. Bu çok önemli. Kıbrıs´ın stratejik olarak öneminin arttığı bu dönemde bizim ilişkilerimizi artırmamız gerekmektedir” dedi.

Aşı çağrısı

Kıbrıs ve Türkiye ilişkilerinin sürdürülmesinin önemine değinen Tatar, “Ben sık sık Hatay´a gelen biriyim ancak koronavirüs sürecinden dolayı 2 yıl sonra gelebildim. Bu vesileyle koronavirüse yakalananlara acil şifalar diliyorum. Aşı olma çağrısını yineliyorum çünkü aşılama artarsa uçak seferleri eskisi gibi artacaktır. Hatay ile Kuzey Kıbrıs arasındaki uçak seferlerinin eski seviyesine aşılama ile geleceğini düşünüyorum. Aramızdaki turizm, kültürel iş birliği eskisi gibi olacaktır çünkü buradan oraya gidip yerleşmiş, iş kurmuş çok sayıda vatandaş vardır. Onlar orada evlenmiş ve torun sahibi olmuşlardır. Bir bakıma onlar artık bizim de vatandaşımızdır. Hatay´ın tarihine baktığımızda milli mücadele, Atatürk´ün verdiği önemi görüyor ve önemsiyoruz çünkü bizim de hayatımız milli mücadele ile geçmektedir. Bu ilişkilerin sürdürülebilmesi öncelikle cumhurbaşkanı olarak benim ve tüm halkımızın ortak dileğidir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Tatar’ı Medeniyetler şehri Hatay’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Doğan, “”Hatay´ı sevdiğinizi ve sık sık geldiğinizi ifade ettiniz. Bizim Kıbrıs´ta yaşayan ciddi sayıda Hataylı hemşehrimiz var ve farklı sektörlerde iş yapıyorlar. Bizim ilişkilerimiz de oldukça sıcak. Sizin sık sık gelmeniz bizim için mutluluk vericidir. Kıbrıs sorunu bizim için de büyük önem arz etmektedir. Kıbrıs davasındaki samimiyetiniz ve dik duruşunuz Türk halkı tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır. Sizleri burada görmekten dolayı memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, daha sonra Hatay Valisi Rahmi Doğan ile birlikte, Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan Hataylı Gaziler ile bir araya geldi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"