Hatay’ın Varoluşu mozaiğe işleniyor!

Yayınlanma Zamanı : 18 Ekim 2021 Saat: 10:12

Hatay’ın Varoluşu mozaiğe işleniyor!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, EXPO 2021 Hatay’da sergilenecek olan dünyanın en büyük taban mozaiği olarak tasarlanan “Ortak Varoluş” mozaiğinin atölye çalışmalarını yerinde inceledi.

Lütfü Savaş’a ziyaretinde eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ile mozaiğin yaratıcıları akademisyenler Doç. Dr. Banu Özdilek ve Arkeolog Dr. H. Onur Tıbıkoğlu eşlik etti.

Bin 600 metrekare büyüklüğünde, doğal taşlardan yapılan ve dünyanın en büyük taban mozaiği olarak Guinness Rekorlar Kitabına başvurusu yapılan mozaiğin çalışmalarını yakından inceleyen Lütfü Savaş akademisyenlerden mozaik hakkında bilgiler aldı.

Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuru

 “Ortak Varoluş” mozaiğinin EXPO alanına zenginlik katacağını ifade eden Başkan Savaş, “Hatay’ı tamamıyla anlatarak tasvir eden, engin tarihini, kültürel geçmişini ve medeniyet birikimini anlatan şahane bir tablo ile karşı karşıyayız. Hatay’ın geçmişten bugüne kadar tasvirinin yapıldığı, geçmiş önemli olayları ve Hatay’ın özelliklerini tanımlayan mozaiğimizi üniversitemiz ile birlikte yapıyoruz. Taban taş mozaiğinin büyük bir kısmı bitmek üzere. İnşallah yakın zamanda bütünü bitecek ve EXPO alanımızda bin 600 metrekarelik dev taban mozaiğimiz ortaya çıkacak. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. Mozaik tamamlanıp baktığınızda Hatay’ın şanlı geçmişiyle karşı karşıya kalacağız. Ve o şanlı geçmişin seyrine doyamayacağız. Mozaiğimiz için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurduk” dedi.

Onlarca pafta birleşiyor

Mozaik çalışmaları hakkında konuşan Arkeolog Doç. Dr. Banu Özdilek ise, “Ortak Varoluş mozaiği bin 600 metrekare alana uygulanacak. Ve dünyanın doğal taşlar ile yapılmış en büyük taban mozaiği olacak. EXPO 2021’in açılışına için planladığımız zamanın ötesinde çalışıyoruz. Hatay’ın farklı bölgelerinde çalışmalar yürütülüyor. Ve onlarca paftayı birleştiriyoruz” diye konuştu.

Keyifli ve heyecanlıyız

Çalışmaların oldukça verimli ve keyifli geçtiğini ifade eden Arkeolog Dr. H. Onur Tıbıkoğlu  da, “Hatay’daki mozaik sektörünün atölyeleri hep birlikte bu varoluşu tekrar gerçekleştirmek için çalışıyor. Tasarımın temel değerleri içinde olan bir birliktelik sergiliyoruz. Hatay Büyükşehir Belediyesinin ve Lütfü Hocamızın önemli destekleri ve üniversitemizin katkılarıyla bu projeyi gerçekleştiriyoruz. 10 Aralık’ta EXPO’daki şenliğe bir katkı sunmak için Ortak Varoluş çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu konuda keyifli ve heyecanlıyız” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"