Uzmanların sesine kulak verin!

Yayınlanma Zamanı : 27 Eylül 2021 Saat: 11:27

Uzmanların sesine kulak verin!

İskenderun Gelişim Hastanesi Üroloji Uzmanları Doç. Dr. Göksel Bayar ve Op. Dr. Abdulmecit Yavuz, ‘Dünya Üroloji Haftası’ içerisinde ürolojik hastalıklarla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla önemli açıklamalarda bulundu. Prostat rahatsızlığının 50 yaşından büyük erkeklerin yarısını etkilediğini belirten uzmanlar, prostat kanserinin erken tanı konulduğunda tamamen iyileştirilebildiğini, vücuda yayılması durumunda ise tamamen iyileşmeyi sağlamanın mümkün olmadığına dikkat çekti.

“Çocuklarda mesane taşının en yüksek görüldüğü ülkeler arasında Türkiye bulunmaktadır”

 “Tüm kanser hastalarının 5’te 1’i’nin ürolojik kanser olduğunu belirten Üroloji Uzmanları Göksel Bayar ve Abdulmecit Yavuz, “Genç erkeklerde en sık görülen kanser testis, ileri yaş erkeklerde en sık görülen kanser prostat kanseridir. Prostatın, kanser olmadan da büyümesi sonucu yarattığı rahatsızlık 50 yaşından büyük erkeklerin yarısını etkilemektedir. Sertleşme ve boşalma sorunu, 40 yaşın üzerindeki erkeklerin yarısından fazlasında görülmektedir. Ülkemiz endemik taş hastalığı bölgesidir ve her 2 kişiden 1’i, hayatı boyunca mutlaka taş hastalığı geçirmektedir. Çocuklarda mesane taşının en yüksek görüldüğü ülkeler arasında Türkiye de bulunmaktadır. Erkek çocuklarımıza rutin sünnet yapılmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu geçirmeyen kadın nerdeyse istisnai hale gelmiştir. Hal böyleyken ürolojinin ülkemizde en az bir üyesine dokunmadığı aile nerdeyse kalmamıştır. Prostat, testis, penis, üretra ve üreter pür cerrahi dediğimiz organlardır. Yani herhangi bir dâhili branşta karşılığı yoktur. Örneğin karaciğere; hem gastroenteroloji, hem genel cerrahi, beyine; hem nöroloji, hem de beyin cerrahi, eklemlere; hem fizik tedavi, hem ortopedi bakarken, bu organlara sadece üroloji bakmaktadır” açıklamasında bulundu.

“Eylül ayı prostat kanseri farkındalık aydır”

‘Prostat Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında da açıklamalarda bulunan Uzman Doktorlar Bayar ve Yavuz, “Eylül ayı aynı zamanda prostat kanseri farkındalık aydır. Prostat kanseri gelişmiş ülkelerde kardiyak sebeplerden sonra en sık ölüm sebebi olmaya devam etmektedir. Her 8 erkekten 1’ine yaşamı boyunca, prostat kanseri tanısı konulacağını hatırlatmakta fayda vardır. Prostat kanseri erken tanı konulduğunda tamamen iyileştirilebilen bir hastalıkken, vücuda yayılması durumunda tamamen iyileşmeyi sağlamak mümkün değildir. Ailenizde prostat kanseri hastası yoksa 50, yaşında varsa 45 yaşında mutlaka prostat kontrolüne gelmelisiniz. Bu kontrolde kan tetkiki ve prostat muayenesi yapılır ve sonuçlar aynı gün belli olur. Kısacık bir zaman ayırmanın tüm hayatınızı etkileyebileceğini unutmayın” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"