Hatay’da 391 gemi balık avında!

Yayınlanma Zamanı : 17 Eylül 2021 Saat: 13:54

Hatay’da 391 gemi balık avında!

Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Marmara, Ege ve Karadeniz’de 1 Eylül, Akdeniz’de ise 15 Eylül itibariyle başlayan balıkçılık av sezonu dolayısıyla balıkçılara bereketli bir sezon diledi. ​Üç tarafı denizlerle çevrili ülkenin önemli geçim kaynaklarından birinin balıkçılık olduğunu ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihracatı yapılan tek hayvansal ürünün balık olduğunu vurgulayan Çolakoğlu, Hatay’da 391 balıkçı gemisinin av yasağının kalkmasıyla denize açıldığını belirtti.

Hatay’da İskenderun, Samandağ, Dörtyol ve Arsuz’ da olmak üzere 4 adet balıkçı barınağı bulunduğunu ifade eden Çolakoğlu, “ İlimiz İskenderun Liman Başkanlığına bağlı ve Müdürlüğümüz tarafından ruhsatlandırılan 391 balıkçı gemisi olup, 12 metreden büyük gemi sayısı 52 adet, 12 metreden küçük gemi sayısı 339 adettir. Amatör balıkçı sayısı 6.075 ve Gerçek kişi Ruhsat Tezkeresi sayısı 24.360 ’ dır. Müdürlüğümüze bağlı olarak görev yapan 4 adet kontrol teknemiz bulunmakta olup Samandağ, Arsuz ve İskenderun ilçelerimizde hizmet vermektedir. İlimizde 17 adet su ürünleri yetiştiricilik tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerde yıllık 7781 ton alabalık, sazan, çipura, levrek yetiştiriciliği yapılırken 495 bin adet akvaryum balığı üretimi yapılmaktadır. Ayrıca geçtiğimiz balıkçılık av sezonunda yaklaşık 3200 ton Su ürünleri avcılığı yapılmıştır. Sn. Cumhurbaşkanımızın eşi Sn. Emine Erdoğan tarafından hayata geçirilen Deniz çöpleri ile etkin mücadele edilmesi çalışmalarına istinaden İskenderun Deniz Ticaret Odası katkılarıyla hazırladığımız ‘’Çevreci Balıklar Sahili Temizliyor’’ projesi kapsamında 2 Adet İskenderun, 2 adet Arsuz ve 1 Adet Samandağ ilçelerimize Balık figürü şeklinde kumbaraları hazırlanarak sahillerimize yerleştirilmiştir. Bu pet şişe kumbaraları (atık kumbarası) ile denizlerimizde ve sahillerimizde özellikle yaz aylarında kullanımı artan plastik ambalajların geri dönüşüme katılması sağlanmıştır” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"