Türkiye’nin Ahisi’ne kaftanını Hatay Valisi giydirdi

Yayınlanma Zamanı : 13 Eylül 2021 Saat: 14:52

Türkiye’nin Ahisi’ne kaftanını Hatay Valisi giydirdi

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Ahilik Haftası münasebetiyle Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz ve beraberindeki esnaf heyeti makamında kabul etti.

Ticaret Bakanlığı tarafından 2021 yılında “Türkiye’ de Yılın Ahisi” seçilen ve İskenderun’da Oymacılık ve Ağaç Tornacılığı alanında faaliyet gösteren Behzat Böke’ye Ahi kaftanını giydirerek tebrik eden Vali Doğan, Yılın kalfa ve çırakları seçilenlere de plaketlerini takdim etti.

Ziyarette Ahi kaftanı giydirilen Vali Doğan, ahiliğin ticari ve sosyal hayatta güzel ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük, kardeşlik, yardımseverlik, herkesin kendi sanatında gelişmesi gibi değerleri esas alan köklü bir müessese olduğunu ifade etti.

Ahilik kültürünün önemine değinen Vali Doğan, Esnaf ve sanatkârın piri Ahi Evran Veli’nin “Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefesi günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermekte, ticaret erbabına kılavuzluk etmektedir. Ahi Evran yılı olarak ilan edilen 2021 yılında da, ilimiz İskenderun ilçesinden ahşap oyma sanatçısı Behzat Böke Ticaret Bakanlığımız tarafından da Türkiye’nin ahisi seçilerek Habib-i Neccar diyarı Hatay’mızı gururlandırmıştır. Bu yıl ki teması “Meslek Ahlakı ve Ahilik Kültürü” olan, 13-19 Eylül tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz 34. Ahilik Haftası münasebetiyle, Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yad ederken, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum” diyerek gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"