Türk dünyasının ezgileri Hatay’dan yankılandı

Yayınlanma Zamanı : 03 Eylül 2021 Saat: 13:04

Türk dünyasının ezgileri Hatay’dan yankılandı

Hatay, Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarının 30.yılı için düzenlenen çok önemli bir konsere ev sahipliği yaptı. Hatay Büyükşehir Belediyesi ve TÜRKSOY katkılarıyla düzenlenen konserde TÜRKSOY Gençlik Korosu, Şef Gulmira Kuttybadamova’nın yönetiminde Türk dünyasının birbirinden güzel ezgilerini seslendirerek, konuklara unutamayacakları bir akşam yaşattı.

Meclis Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen konsere Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ile birlikte CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur ve İsmet Tokdemir, HBB idarecileri, siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kardeşlik vurgusu

İletişim Koordinatörü Salim Gezer koronun Avrupa’nın çeşitli organizasyonlarında 3 altın madalya aldığını ifade ederek, rahatsızlığı sebebiyle konserde bulunamayan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un mesajını okudu.

Kaseinov mesajında, Hatay’a her gelişinde kendini evinde gibi hissettiğini belirterek “Kültür ve sanat etkinliklerinin neredeyse durma noktasında geldiği bugünlerde koromuza ev sahipliği yaptığınız için yürekten teşekkür ediyorum. Başkanımız Lütfü Savaş’ın hem Hatay hem Türk dünyası yaptığı çalışmalar bizim için kıvanç kaynağıdır. Bağımsızlığımızın 30. yılının Hatay’da konserle kutlanması kardeşliğimizi taçlandırmıştır. Ev sahipliğiniz için Türk dünyası adına bir kez daha teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Nice bağımsız ve özgür yıllara

Pandemi sebebiyle konserin kısa ama öz olduğunu ifade eden Başkan Savaş da, “Bu koro, değerli dostum Düsen Kaseinov’un destekleriyle bizimle buluştu. Koromuzun buraya gelip bize verdiği resital için çok teşekkür ediyorum. Kardeşlerimizin bağımsızlığının 30. yılını tebrik edip nice bağımsız, özgür yıllar diliyorum” dedi.

Koro üyeleri de misafirperverliği ve Türk dünyasına yaptığı katkılardan dolayı özel olarak hazırlanan ve bağımsızlıklarının 30. yılını simgeleyen tabloyu Lütfü Savaş’a takdim etti.

Konser, Başkan Lütfü Savaş’ın koro şefi Kuttybadamova ve koro üyelerine anlamlı resital için çiçek takdiminin ardından, davetliler ve koro üyelerinin Niksar’ın Fidanları türküsünü hep birlikte söylemesiyle son buldu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"