Hatay’da su tüketimi 3 kat arttı!

Yayınlanma Zamanı : 24 Ağustos 2021 Saat: 16:43

Hatay’da su tüketimi 3 kat arttı!

Suriye’deki iç savaş nedeniyle göçten etkilenen kentlerin altyapı projelerine finans desteği sağlayan Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı(JICA) heyeti Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU)’nün ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyaretlere JICA Kıdemli Başkan Yardımcısı Yamazakı Jun, Başkan Yardımcısı Saıto Yurika, İller Bankası Genel Müdürlüğü ile Adana Bölge Müdürlüğü temsilcileri katıldı.

HATSU Genel Müdür Yardımcısı Hüsna Karayazgan’ın da hazır bulunduğu, JICA ve İller Bankası heyeti ile birlikte HATSU’da düzenlenen toplantıda içme suyu, atıksu, atık su arıtma tesislerine yönelik yapılan ve yapılacak yatırımlarla ilgili genel değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

HATSU’da gerçekleştirilen toplantının ardından JICA heyeti, Başkan Savaş’ı ziyaret etti.

Altyapı ve tesis ihtiyacı arttı

Suriye’deki iç savaştan göç ederek Hatay’a gelen Suriyeli misafirler ile gerek altyapıda ve gerek sosyolojik bağlamda meydana gelen durumların ele alındığı ziyarette Başkan Savaş, Suriye’den gelen misafirler ile kanalizasyon, içmesuyu, atıksu arıtma tesisi, yeşil alan, eğitim, çalışma alanı ihtiyacının artmasının yanı sıra ildeki su tüketiminin 3 katına çıktığının altını çizdi.

Hazırlanan projeler için temin edilen kaynakların akılcıl bir şekilde ve halk odaklı kullanıldığına dikkat çeken Başkan Savaş, Hatay altyapı ihtiyacı olan bölgeleri tespit ettiklerini ve ihtiyaca proje üretim çalışmalarının sürdüğünü vurguladı.

JICA heyeti, insan odaklı yapılan projelere katkı sağladıklarından dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, Suriye’deki iç savaş nedeniyle oldukça etkilenen Hatay’a zor şartlarda hizmet eden HATSU’nun yaptıklarının takdire değer olduğunu belirtti.

JICA ve İller Bankası temsilcileri ile Antakya Merkez İçme Suyu İnşaatı şantiyesinde yapılan istişarelerin ardından katılımcı heyet, “Antakya Merkez İçme Suyu İkmal İnşaatı” kapsamında muhtelif noktalarda yapımı devam eden çalışmaları yerinde inceledi ve çalışmalarda gösterilen önem ile hassasiyetten ötürü teşekkür etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"