Doğal afetlerin getirdiği travma!

Yayınlanma Zamanı : 02 Ağustos 2021 Saat: 10:34

Doğal afetlerin getirdiği travma!

İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun Ekenel, afetlerin, psikososyal etkilerine değinerek, afetlere maruz kalan yetişkinlerde; korku, öfke, kaygı gibi belirli olmayan stres tepkileri ve kaygı bozuklukları oluşabildiğini belirtti.

Afetlerin, son zamanların en önemli sorunları haline geldiğini; sağlık, ekonomik, psikolojik olmak üzere, hem bireyi, hem de toplumu etkilediğini ifade eden Gamze Uygun Ekenel, “Afet sonrası oluşan psikolojik travmalar, bireylerin hayatını ve ruh sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu travmatik etkilerin yol açtığı psikolojik sorunlar ise; depresyon, umutsuzluk, kaygı, suçluluk, öfke, yalnızlık duygusu gibi duygusal tepkiler, ağlama, tükenmişlik ve geri çekilme gibi davranışsal tepkiler, yaşanılan olayı sürekli düşünmek, çaresizlik düşünceleri, konsantrasyon güçlüğü gibi bilişsel tepkiler, iştah kaybı, halsizlik, somatik şikâyetler ve madde kullanımı gibi fizyolojik tepkiler olarak ortaya çıkmaktadır. Öyle ki, gerekli psikolojik destek sağlanmadığı takdirde bireylerde çok farklı şekillerde psikopatolojiler görülebilmektedir. Ancak afet gerçeğini her geçen yılda daha fazla yaşadığımız ülkemizde ne yazık ki henüz yeterli farkındalığı yakalamış bulunmamaktayız. Bu bağlamda biz ruh sağlığı alanında çalışan meslek uzmanlarına önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu nedenle bu gibi psikolojik sorunlarla karşılaştığımız zamanlarda mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekmektedir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"