Hassa Arıtma Tesisi’ne BM el attı!

Yayınlanma Zamanı : 29 Temmuz 2021 Saat: 20:47

Hassa Arıtma Tesisi’ne BM el attı!

Birtakım temaslarda bulunmak üzere Hatay’a gelen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, Hassa Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu.
Avrupa Birliği’nin sağladığı hibe kaynağından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nca(UNDP) ihale edilerek yapılan tesisteki incelemelere Mukim Temsilcisi Louisa Vinton’un yanı sıra HATSU Genel Müdürü Muhammed İkbal Polat, HATSU Genel Müdür Yardımcısı Hüsna Karayazgan, UNDP Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Sukhrop Khojimatov, HATSU ve UNDP temsilcileri de katıldı.

Toplantı salonunda UNDP temsilcileri tarafından Amik Ovası bölgesine yapılan 5. tesis olan Hassa Atıksu Arıtma Tesisi’ne yönelik yapılan teknik sunumun ardından tesis sahasında inceleme yapıldı.
HATSU Heyeti, Vinton’a Uzun Havalandırmalı Aktif Çamur prensibine göre günde 4 bin m3 ve saniyede 46 litre atık suyu arıtabilecek kapasitede dizayn edilen ve maliyeti 4 milyon 562 bin 836 Dolar olan atık su arıtma tesisinde İnce ve kaba ızgaralar, kum tutucu üniteleri, anaerobik havuzlar, havalandırma havuzları ve çökeltim havuzları ve koku giderim sistemi ile ilgili teknik bilgiler aktardı.


Tesisin şu anda yaklaşık 1000 m3 kapasite ile çalıştığı bilgisini veren HATSU, ilerleyen süreçte nüfus artışının yaşanması durumunda da tesisin arıtım sağlayabileceği kapasitede olduğunu vurguladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"