Başkan Savaş, Hatay’ın Suriyeliler sorununa değindi

Yayınlanma Zamanı : 28 Temmuz 2021 Saat: 14:06

Başkan Savaş, Hatay’ın Suriyeliler sorununa değindi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yaklaşık 600 bin Suriyeli nüfusun bulunduğu Hatay’da yerel seçimlerde aday olabilecek Suriyelilerin bazı ilçelerde seçimi kazanabileceğini ifade etmesinin ardından, yeni bir tehlikeye dikkat çekti. Suriyelilerin, toprak satın almaya başladıklarını ve böyle giderse sınırlarımızda toprak sahibi olacaklarını ifade eden Başkan Savaş, 2011 yılından itibaren önce kamplarda, sonra da ilçe merkezlerinde yaşayan Suriyeliler dolayısıyla Hataylıların Sosyolojik, ekonomik ve psikolojik olarak çok yorulduğunu ifade etti.

Ekonomi sekteye uğradı!

Savaş ve yaşanan göç dalgası sebebiyle kentin ekonomik sekteye uğradığını resmi rakamlarla ortaya koyan Başkan Savaş, “Son 11 yılda Türkiye’deki çiftçi sayısı yüzde 49 azalırken Hatay’da ise son 9 yılda yüzde 69 düştü. Üreticilerimiz toprağını terk edip kente göçtü. TIR filolarımız yüzde 30 kapasiteyle çalışmaya başladı. Savaş öncesi şehrimizden Orta Doğu’daki 14 ülkeye 250 TIR giderken şu anda 25 günde 1 konteyner gidiyor. 2011 yılındaki ihracatımız 2 milyar 144 milyon dolardı. 2019 yılında ise 2 milyar 165 milyon dolar olarak kayıtlara geçtik. İhracatta 10 yıl önceki duruma geriledik” dedi.

Toprak satın almaya başladılar!

Nüfus artış hızına bakarak 12 yıl sonra bir Suriyelinin Hatay’da büyükşehir belediye başkanı olabileceğini söyleyen Savaş, “Geçen seçimlerde 13 bin Suriyeli hiç tanımadıkları adaylar için oy kullandı. Reyhanlı’da 80 bin Türk varken ilçenin nüfusu 230 bindir. Orada Suriye’den gelip muhtarlığa aday olan bile vardı. Suriyelilerden çıkabilecek bir aday Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağı’nda seçim kazanabilir” diyerek, Hatay halkının bu durumdan üzüntü ve kaygı duyduğunu ifade etti.

İki toplum arasında 35-40 yıllık entelektüel fark olduğunu açıklayan Savaş, “İki toplum arasında sosyal hayatta büyük bir uyumsuzluk var. Şehrimizdeki Suriyelilerin nüfusu giderek artıyor. Vatandaşlarımızın topraklarını satın almaya başladılar. Böyle giderse sınırlarımızda toprak sahibi olacaklar. Demografik yapımız çok değişti” dedi.

‘Çok yorulduk’

Savaş, milli mücadele yılları ve sonrasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği mücadelenin önemine değindi. Hatay’ın 20 yıllık mücadele sonrasında ana vatana katıldığını söyleyen Savaş, “Önce ayrı devlet olan şehrimiz sonra ana vatana katıldı. Bu kararı alan atalarımız o yıllarda çok zorluk çekti. Ancak geldiğimiz süreçte halkımız sosyolojik ekonomik ve psikolojik olarak çok yoruldu. Sesimiz çıkmıyorsa bayrağımızı ve ülkemizi çok sevdiğimiz içindir. Ancak iktidar temsilcileri ve devlet büyükleri buna bir çare bulmalı” ifadelerini kullandı.

Suriyelilere yetişemiyoruz!

Başkan Lütfü Savaş, plansızca artan nüfusun altyapı hizmetlerinde aksamalara yol açtığına dikkat çekerek, “Suriyelilerin kente gelişi ile birlikte su tüketimi yüzde 80 arttı. Çöp miktarı 800 tondan bin 500 tona çıktı. Altyapıya en çok yatırım yapan büyükşehir belediyesi olmamıza rağmen yetişemiyoruz. Çünkü İller Bankası’ndan kendi nüfusumuza göre yani 1 milyon 600 bin vatandaşımız için ödenek alıyoruz. Ancak 2 milyondan fazla nüfusa hizmet ediyoruz. İktidarın bunlar için ek ödenek ayırması lazım” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"