‘Belediye başkanlığı seçimlerini kazanırlar’

Yayınlanma Zamanı : 26 Temmuz 2021 Saat: 16:12

‘Belediye başkanlığı seçimlerini kazanırlar’

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Tele 1’in canlı yayın konuğu olduğu programda il genelinde Suriyelilerin hızlı nüfus artışına dikkat çekerek, “Belli ilçelerimizde belediye başkanlığına aday olsalar rahatça kazanırlar!” dedi.

Gazeteci Mustafa Balbay’ın sunduğu programda Suriye’deki savaşın Hatay’a etkilerine değinen Başkan Savaş, Suriye’de barış ortamının sağlanması ve 9 yıldır Hatay’da yaşanan sıkıntıların artık son bulması gerektiğine vurgu yaptı.

Suriyelerin artan Nüfus oranına dikkat çeken Başkan Savaş, “9 yıldır Hatay halkı sosyolojik, psikolojik ve ekonomik sıkıntılar çekiyor. Süreç uzadıkça da bu konu demografik olarak da hem Hatay’ın hem de Türkiye’nin canını yakacak çok önemli bir konu. Hatay’da resmi rakamlara göre 500 binin üzerinde Suriyeli insanların olduğu gösteriliyor. Resmi rakamlar dışında da baktığınız zaman sadece Reyhanlı’nın kendi nüfusu 80 bin ama şu andaki görünen nüfusu 230 bin. Diğer ilçelerimizde de Suriyeliler var. 6 yıl önce Hatay’a gelmişler. Her yıl bir çocuk doğurmuşlar. Bu durum normal değil ama savaş psikolojisi her yıl çocuk yapmalarına sebep olmuş. Şu anda Türkiye’de 1 milyon 660 bin Hataylı nüfus var. Geçtiğimiz zamanlara ilk yıllarda 3’te bir doğumlar vardı ama şu anda yüzde 55 civarında. Böyle giderse şu anda belli ilçelerimizde belediye başkanlığına aday olsalar rahatça kazanırlar” dedi.

Özellikle kırsal kesimde ucuz işgücü olması dolayısıyla Suriyeli çalıştırıldığını, bazı işyerlerinde çalışanların sayısının daha çok Suriyeli olduğuna vurgu yapan Başkan Savaş, Suriye’li nüfus yoğunluğunun olduğu ilçelerde kaçak çalışmanın birçok evliliği geçim sıkıntısı ile başbaşa bıraktığını savundu.

Başkan Savaş Hatay’ın çok zor şartlar altında kazanıldığını ifade ederek, “ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışması ile Fransız işgalinden kurtulmuş bir şehiriz. Kendi devletimizi kurmuşuz. Ve daha sonra Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir serhat şehri olmuşuz. Hatay halkı Türkiye Cumhuriyeti’nin bir şehri olmasından mutlu. Ama biz 9 yılı aşkın süredir bütün bu sıkıntıları çekiyoruz. Bu sıkıntıları niçin çektiğimizi bilmek istiyoruz. Bu sıkıntıların ne zaman biteceği bilmek istiyoruz” diye konuştu.

‘Suriye’deki Barış Ortamı Demek, Hatay’da ve Türkiye’de Barış Ortamı Demek

Savaş, son olarak, “ Biz o günlerden bundan 9 buçuk yıl öncesinden beri aynı şeyi söylüyoruz. Suriye’nin bütünlüğü demek Hatay’ın ve Türkiye’nin bütünlüğü demek. Suriye’deki barış ortamı Hatay’da ve Türkiye’de barış ortamı demektir. Biz ülke olarak da oradaki egemen güçler için de aynı şeyi söylüyorum. Hepimizin Suriye’nin 3’e veya 4’e bölünmesinden yana olmamamız gerektiğini ve Suriye’nin bütünlüğünün sadece kendisi için değil tüm bölge için gerekli olduğunu bir kez daha ifade ediyorum” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"