Orman yangınlarında yine aynı senaryo mu sahnede?

Yayınlanma Zamanı : 17 Temmuz 2021 Saat: 21:12

Orman yangınlarında yine aynı senaryo mu sahnede?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hassa’da yaklaşık 200 hektar alanın zarar gördüğü orman yangını bölgesinde incelemelerde bulundu.

Lütfü Savaş’a Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, HBB İtfaiye Daire Başkanı Mahir Çiçek, CHP Hassa İlçe Başkanı Murat Göçer, İYİ Parti Hassa İlçe Başkanı Şemsettin Arık ve bölge mahallelerin muhtarları eşlik etti.

Başkan Savaş, yangının çıktığı alana yakın yerde bulunan Gazeluşağı ve Yeniyapan mahallelerinin muhtarları ile bire bir görüşmenin yanında, vatandaşlarla da biraraya gelerek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Yangına en büyük desteği HBB itfaiye ekiplerinin verdiğini söyleyen Yeniyapan Mahalle Muhtarı Mehmet Teke, “Yangına ilk müdahaleyi HBB itfaiyesi yaptı. Onların çalışması ile yangının İslahiye’ye sıçramasını engelledik. Bizleri yalnız bırakmayan Hatay Valimiz Sayın Rahmi Doğan’a ve siz belediye başkanımıza teşekkür ederiz” dedi.

Gazeluşağı Mahalle Muhtarı Mehmet Topçu da bölgede orman yolunun olmamasından yakınırken, orman yolunun açılması için birçok kez başvuruda bulunduklarını ancak taleplerine olumlu cevap verilmediğini ifade etti.

Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa ve Elazığ gibi çevre illerden gelen itfaiye erleri ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ile birlikte yangına ilk andan itibaren müdahale ettiklerini söyleyen HBB İtfaiye Daire Başkanı Mahir Çiçek, “Yangın çıkış anından itibaren müdahalemiz başladı. Maalesef yaklaşık 200 hektarlık alanımız zarar gördü. Hepimize geçmiş olsun” dedi.

‘Geçen seneki senaryoyu izler gibiyiz’

Hassa’daki yangının ortaya çıkışını geçen sene kentte yaşanan yangınlara benzeten Başkan Lütfü Savaş, “Geçen seneki senaryoyu izler gibiyiz. Farklı ilçelerimizde art arda çıkan yangınların psikolojimizi bozmak, kentimizi karıştırmak ve ülkemizi yangına yerine çevirmek için yapılan operasyonlar olduğunu düşünüyorduk. Ve sabotaj olduğunu hep birlikte gördük. Bu sene de şehrimizi ve ülkemizi karıştırmak isteyen zihniyetin yine devrede olduğunu düşünüyorum. Yangında ekiplerimiz ile birlikte çevre illerden gelen itfaiyeciler ve Orman Müdürlüğü ekipleri mücadele etti. Maalesef 200 hektarlık alanda 45-50 yıllık doğal ağaçlarımızı kaybettik. Buraların tez vakitte bölge halkına ekonomik katkı sağlayacak ağaç cinsleri ile yeniden ağaçlandırılması gerekmektedir. İlgili kurumların bu bölgede daha sıkı tedbirler almasından yanayız. Bu alanlar, atalarımızdan alıp çocuklarımıza bırakacağımız en önemli mirastır” dedi.

Başkan Savaş hava araçları için çağrıda bulundu

Yangınlara havadan müdahale edecek araçların saat 6’dan sonra da çalışması gerektiğini ifade eden Savaş, “Aynı zamanda bu araçların sayısı da arttırılmalı. Türk Hava Yolları’nda ve Silahlı Kuvvetlerimizde bu tip araçların olduğu söyleniyor. Bu kurumlardaki araçlardan da faydalanılması gerektiğini düşünüyorum. Hangarlarda bekleyen bu araçları şimdi kullanmayacaksak ne zaman kullanacağız. Yetkililerden arz ediyorum. Hepimize geçmiş olsun” şeklinde konuştu.

Orman bölge müdürlüğü talebi

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir de Hatay’da Orman Bölge Müdürlüğü’nün kurulması gerektiğini belirterek, “Yangınlardan edindiğimiz acı tecrübeler orman için yollarının ve su havuzlarının yetersiz olduğudur. Yangının söndürülmesinde emeği geçenlerden Allah razı olsun” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"