Çocuklarda yaz ishaline dikkat!

Yayınlanma Zamanı : 09 Temmuz 2021 Saat: 12:01

Çocuklarda yaz ishaline dikkat!

Yaz aylarıyla birlikte, çocuklarda ishal görülme sıklığının arttığına dikkatleri çeken İskenderun Palmiye Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mürşit Acemoğlu, ishale karşı gerekli önlemler alınmadığında, çocuklar için tehlikeli sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini söyledi.

 İshalin geçmediği durumlarda uzman hekime başvurulması gerektiğini belirten Mürşit Acemoğlu, “Yazın havaların sıcak olması ile yiyecek ve içeceklerin uygun şartlarda bulundurulmaması, çeşitli bakteri, virüs ve parazitlerin bu gıdaların içinde üremesine neden olur. Covid19 ile mücadelenin ana unsurlarında biri el hijyeni olduğu için, bu virüsler el hijyeni en zayıf kişiyi bularak bulaşır ve sonrasında vücudun ürettiği bakteriler ishale neden olur. İshale neden olan bakteri virüs ya da parazitlerin ağız yoluyla alınması bağırsakta yerleşip, çoğalmasıyla ishal başlar. Bulantı, huzursuzluk karın ağrısı ve genelde ateş̧ ile bu hastalık kendisini belli eder. Sonra sulu dışkılama (ishal) başlar. Bazen kanlı ishal görülebilir. Aslında ishal insan vücudunun savunma mekanizmalılarından biridir. Ama ishal ve kusma arttığı zaman, vücutta su ve tuz kaybına neden olur. İshal, kusma ve ateş̧ şikâyetleri olan çocukların zaman kaybetmeden doktora muayene ettirilmesi gereklidir. Tedavide ana hedef sıvı ve tuz kaybını telafi etmektir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"