Hatay’da su ‘Savaş’ı büyüyor!

Yayınlanma Zamanı : 07 Temmuz 2021 Saat: 12:30

Hatay’da su ‘Savaş’ı büyüyor!

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay’da yaşanan içme suyu sorununun sorumlusu olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU’yu hedef gösterdi.  Samandağ’daki sıkıntının Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin İsale hattı için gerekli olan depolama alanını teslim etmemesinden kaynaklandığını belirterek, sorunun DSİ’ye mal edildiğinin altını çizen Yayman, bahanelerin ardına sığınanlara DSİ Adana Bölge Müdürlüğü yazısı ile yanıt verdi.

Milletvekili Yayman, yaptığı videolu açıklamada su sorunu ile ilgili şunları söyledi; “Samandağ başta olmak üzere Hatay’da yaşanan içme suyu sorununun tek sebebi Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU’dur. 5 yıldır DSİ yazılı olarak ve protokollerle isale hattı ve depolama için yer isterken Hatay BŞB ve HATSU bu yerleri teslim etmemiştir. Şahsım bizzat Hatay Milletvekili olarak Lütfü Savaş’a 4 kez söyledim. 5 yıl boyunca  İsale hattı için gerekli olan depolama alanını teslim etmeyenler bugün çıkmış DSİ bahanesine sarılıyorlar. Reyhanlı’da, Kırıkhan’da, İskenderun’da, Payas’ta neyin bahanesine sığınacaksınız. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” dedi.

DSİ Adana Bölge Müdürlüğü’nün yazısı ise şöyle; “Hatay Büyükşehir Belediye  Başkanlığı HATSU Genel Müdürlüğüne yazılan yazılarda işlerin bitmesi için Depo ve Terfi Merkezlerinin yerlerinin Protokol Gereği olarak kamulaştırılarak DSİ’ye teslim edilmesi  hususunda müteaddit defalar yazılar yazılmış olmasına rağmen ancak 02.02.2016 tarihinde Protokol Gereği kamulaştırılması gerekli 7 adet (Depo ve Tefi Merkezi yerleri) alan ancak takriben 5 yıl sonra HATSU Genel Müdürlüğünün 08.04.2021 tarih ve 2247 sayılı yazı ile kamulaştırma sorunlarının çözüldüğü dair Kurumumuza intikal etmiştir. Bu kamulaştırma işlemlerinin HATSU Genel Müdürlüğü tarafından  ancak 5 yıl sonra yapılması sonucu işin bitmesine, tamamıyla devreye alınmasına engel olmuştur. Bu süre zarfında yer teslimi yapılamaması sonucu Müteahhit Firmanın talebi üzerine il 7161 sayılı kanuna istinaden 25.03.2020 tarihinde Tasfiye edilmiştir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"