İSDEMİR, demiryolunu tercih etti

Yayınlanma Zamanı : 18 Haziran 2021 Saat: 15:00

İSDEMİR, demiryolunu tercih etti

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük, demiryolu taşımacılığında 50 yıldır süregelen işbirliğinin bulunduğunu İskenderun Demir Çelik Fabrikası(İSDEMİR)’nı ziyaret etti.

Beraberindeki heyet ile birlikte İSDEMİR yetkilileriyle biraraya gelen Pezük, 21. yüzyılın ulaşım sistemi olarak görülen demiryolu ulaşımının, ülkenin stratejik potansiyelini harekete geçirdiğini kaydetti.

İSDEMİR’in ülke sanayisi ve ihracatına önemli katkılar sağladığına değinen Pezük, demiryollarının sağladığı lojistik hizmetle hem sanayicilerin, hem de ülkenin kazançlı olduğuna dikkat çekti.

Maden sahasından doğrudan yüklenen cevheri fabrikanın merkezine, burada üretilen mamul ve yarı mamul demir çelik ürünlerini de birçok noktaya ulaştırırken ulaşım maliyetleri ve zamandan tasarruf sağlayarak sanayiye destek olduklarını vurgulayan Pezük, “Demiryolunun sağladığı ekonomik ve güvenli lojistik hizmeti ile hem sanayicimiz hem de ülkemiz kazançlı çıkmaktadır. İskenderun Demir Çelik Fabrikasının ihtiyacı olan ve yurt içinden temin ettiği demir cevherinin neredeyse tamamı demiryoluyla taşınmaktadır. Malatya Hekimhan, Demirdağ, Divriği, Çetinkaya, Yeşilhisar, Suveren, Kemaliye Çaltı gibi cevher üretim sahalarından yıllık yaklaşık 3 milyon ton demir cevheri TCDD Taşımacılık AŞ tarafından İSDEMİR iltisak hattına ulaştırılmaktadır. İSDEMİR’de üretilen demir çelik ürünleri yurt içinde birçok noktaya yine demiryoluyla taşınmaktadır” dedi.

7,2 MİLYON TON DEMİR CEVHERİ DEMİRYOLU İLE TAŞINDI

Birçok sanayi kuruluşunun ham madde ihtiyaçları ve üretimlerinin iltisak hatları vasıtasıyla doğrudan ulaştırıldığını aktaran Pezük, bu hatlardan taşınan yük miktarının da her geçen gün arttığını vurguladı.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü olarak pandemi koşullarında ticaretin devamlılığını sağlamaktan dolayı büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını dile getiren Pezük, “Bu kapsamda, 2020 yılında Türkiye genelinde 7,2 milyon ton demir cevheri taşımasını başarıyla gerçekleştirdik. Demir çelik fabrikalarımızın üretimi olan 810 bin ton demir çelik ürününü yurt içi ve yurt dışına ulaştırdık. Bu yılın ilk altı ayında geçmiş yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artışla 3,8 milyon ton demir cevheri taşıması gerçekleştirdik. Yine bu dönemde yüzde 54 artışla 615 bin ton demir çelik ürünü taşıdık. 2020 yılında toplam 29,9 milyon ton yükü ulaştırırken tüm zamanların taşıma rekorlarını kırdık. 2021 yılının ilk beş ayında taşımalarımız giderek artmaktadır. Ana demiryolu ağı ile sanayimizi kavuşturan ve yükleri fabrikalarımızın, üretim merkezlerimizin kapısına kadar ulaştıran iltisak hatlarından 2020 yılında 11,9 milyon ton yük taşıması gerçekleştirdik. Böylece, bu taşımalarımızın yaklaşık yüzde 40’ı iltisak hatlarından yapılmış oldu” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının öncülüğünde demiryolu sektörüne yapılan yatırım payının giderek arttığının altını çizen Pezük, bu yatırımlar içinde özellikle iltisak hatlarının artırılmasının hedeflendiğini ifade etti.

İSDEMİR İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Sabri Kılıç da ziyaretten duyduğu memnuniyet dile getirerek, ziyaret anısına Pezük’e plaket verdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"