Darısı diğer maden ocaklarına!

Yayınlanma Zamanı : 16 Haziran 2021 Saat: 17:44

Darısı diğer maden ocaklarına!

Akçay’da yapılması planlanan ve mahalle halkı, doğa savunucuları ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisiyle Halkın Katılım Toplantısı gerçekleşemeyen Olivin Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesine ilişkin ÇED süreci sonlandırıldı. Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin ÇED raporunun incelenmesi akabinde tesisin İskenderun’a zarar vereceği gerekçesiyle Olivin Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesine ilişkin ÇED izni verilmeyerek, iptal edildi.

İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “ Proje sahası içerisinde ve 3 km. mesafe içinde zeytinlik alanların bulunduğu tespit edilmiştir. Zeytinciliğin ıslahı ve yabanilerinin aşılattırılması hakkındaki Kanunun 5. Maddesinde ‘Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 km. mesafede Zeytinyağı Fabrikası hariç zeytinliklerin vegatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez” hükmü gereğince, söz konusu tesisin de toz duman çıkaran tesis olduğunun ÇED başvuru dosyasında elde edilen emisyon değerlerinden anlaşıldığından bakanlığımız talimatları doğrultusunda  söz konusu tesisin kurulması müdürlüğümüzce uygun mütalaa edilmemektedir görüşü bildirilmiş, ayrıca komisyon üyesi kurum kuruluşlardan Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nın ilgili yazısında ‘İçme Suyu Dairesi başkanlığının yazısında ‘Proje alanı içerisinde içme suyu temin edilen kaynaklar ve içme suyu hatları olduğu tespit edilmiş olup, koordinatlar gönderilmiştir.  İlgili projenin yapılması halinde içme suyu kaynakları ve hatlarının zarar göreceği öngörüldüğünden uygun görülmemiştir. Yukarıda bahsedilen HATSU görüşünde içme suyu kaynakları ve hatları zarar göreceğinden belediyemizce uygun bulunmadığı” görüşü bildirilmiştir. Bu itibarla, 25.11.2014 tarih ve 29186 sayılı ÇED Yönetmeliği’nin 6. Maddesi’nin 4. Bendi kapsamında Mertan İnşaat Maden ve Tarım İşl. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan sahada IV(A) Grubu Maden(Olivin) Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesine ilişkin ÇED süreci sonlandırılmıştır” denildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"