Arsuz’da keşfedildi

Yayınlanma Zamanı : 14 Haziran 2021 Saat: 17:43

Arsuz’da keşfedildi

Dünyada eşi – benzeri bulunmayan endemik bir ters lale türü, Arsuz bölgesindeki Amanos Dağları’nda keşfedildi. Daha önce Hatay Sümbülü’nü bilim dünyasına kazandıran Ege Üniversitesi(EÜ) Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım ile Aksaray Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Mehtap Tekşen’in keşifçileri olduğu ters lale, Yeni Zelanda merkezli Phytotaxa dergisinde yayımlanan makaleyle bilim dünyasına tanıtıldı. Bitkiye “Arsuz lalesi”, bilimsel olarak ise “Fritillaria arsusiana Yıldırım&Tekşen” adı verildi.

Doç. Dr. Yıldırım, yeni bir bitkiyi bilim dünyasına kazandırmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, yerel yönetimden ve vatandaşlardan bitkiye sahip çıkarak koruma çalışmalarını başlatmalarını isterken, Arsuz bölgesi civarındaki Amanos Dağları’nda 1500 metre rakımlarda yayılış gösteren lale türünün şu ana kadar dünyada bulunmayan ve ülkemizde de keşfedilmeyen farklı bir tür olduğunu ifade etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"