HADO’nun Kıbrıs rotası heyecan uyandırdı

Yayınlanma Zamanı : 03 Haziran 2021 Saat: 15:48

HADO’nun Kıbrıs rotası heyecan uyandırdı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın ardından Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı makamında ziyaret etti.

Hatay’a bugüne kadar yapmış olduğu ziyaretlerde kendini hiçbir zaman yabancı gibi hissetmediğini söyleyen Mendeli, Hatay’ın kendileri için apayrı bir yeri olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki deniz ulaşımı sağlayacak olan HADO projesinin Hataylılar kadar, Kıbrıslıları da heyecanlandırdığını söyleyen Mendeli, “Birçok Hataylı vatandaşımız ülkemizde yaşıyor. Artık Hataylılar ile iç içe yaşıyoruz ve ayrılmaz bir bütün olduk. Ülkemizle ilgili sosyal, kültürel ve ekonomi gibi alanlardaki projelerin hayata geçirilmesi için somut adımların atılması lazım. Tabi ki sizlerin bu konuda çok önemli adımlarınız var. EXPO 2021’de bizler de yer alacağız. Hatay Deniz Otobüsü(HADO) beni çok heyecanlandırıyor. İnşallah en kısa süre içerisinde hayata geçer. Proje sayesinde ülkemizden buraya karşılıklı gidiş gelişler olur. HADO’nun turizmi de canlandıracağına inanıyorum. İnşallah sizlerin de desteği ile ülkemizdeki ekonomi canlanacak” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Savaş ise, “Bundan altı ay önce Genel Başkanımız beni Kıbrıs temsilcisi olarak atadı. Pandemiden dolayı Kıbrıs’a gidemedik ama muhtemelen haziran ayı içerisinde Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştireceğiz. İki günlük gezi planlıyoruz. Kıbrıs’a gelerek oradaki hemşehrilerimizi görmek ve soydaşlarımız ile birlikte olmak istiyoruz. Biz sınır ili ve serhat şehir olarak Akdeniz’e kıyısı olan bir şehiriz ve stratejik bir noktadayız. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de en az bizim kadar stratejik bir noktada.  Kıbrıs ile sosyal, kültürel ve ticari ilişkilerimizi arttırmak hedefindeyiz. EXPO 2021’de sizleri de tekrar misafir etmek istiyoruz. Çünkü en yakın soydaşlarımız sizlersiniz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ne kadar güçlü olursa biz de o kadar mutlu oluruz. Bağlantılarımızı güçlendirmek amacıyla ben oraya iki gün seyahat edeceğim” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"