Sendikadan, İSTE Rektörü hakkında suç duyurusu

Yayınlanma Zamanı : 31 Mayıs 2021 Saat: 16:26

Sendikadan, İSTE Rektörü hakkında suç duyurusu

Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, ‘sendikal haklarının kullanılmasının engellendiği ve görevini kötüye kullanıldığı’ gerekçesiyle İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depçi hakkında İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Şubeleri ve sorumluluk alanlarında bulunan İSTE’de sendika üye sayılarının belirlenmesiyle ilgili yetki sürecinde bir kısım sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Yanık, suç duyurusu ile ilgili şu açıklamayı yaptı, “‘Sendikal haklarımızın kullanılmasının engellendiği ve görevin kötüye kullanıldığı” düşüncesiyle kasıtlı veya kasıtsız olarak mevzuata göre hataları bulunduğunu düşündüğümüz İSTE Rektörlüğünün Tüzel kişiliğini Temsil eden Rektör Prof. Dr. Tolga Depçi hakkında İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. İSTE ile sendikalar arasında 26 Mayıs 2021 tarihinde sendika üye sayıları tespit toplantısı yapılmıştır. Bu toplantıda bizim zamanında teslim ettiğimiz üyelik formlarının işleme alınmaması nedeniyle üye sayımız 125 kişi olması gerekirken 120 kişi olarak toplantıya getirilmiştir. Bu durumla üye sayımız diğer bir sendika ile eşit gösterilmeye çalışılmıştır. Bu duruma itiraz ederek toplantı tutanağı tarafımdan şerhli olarak imzalanmıştır. Bu durumla ilgili yasal Süreç başlatılacak olup sonuç gelecek günlerde Ankara İş Mahkemesine yapacağımız başvuru ile mahkemenin kararıyla belli olacaktır. Bu toplantıda hangi sendikanın üyesi fazlaysa o sendika ilgili mevzuata göre yılda 2 defa yapılacak kurum idari kurul toplantısında İSTE çalışanlarını temsil etme hakkını elde eder veya ilgili mevzuata göre Çalışanların maaşları için ödenen promosyon ihalelerinde İskenderun Teknik Üniversitesi Personelini temsilen ihale komisyonunda yer alır. Bunlara benzer hakların doğru kullanılması adına bir kurumda hangi sendikanın yetkili olduğu çok önemlidir. Ancak Sendikaların üye sayınsın tespit edildiği bu toplantı öncesi ve toplantı sürecinde İSTE’de yaşanan ilgili mevzuatlara göre ciddi sıkıntılı durumların bizlerde şüpheler uyandırması nedeniyle sendikamız tarafından Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmak suretiyle yargı süreci başlatılmıştır. Daha fazla ayrıntının paylaşılmasının hukuken doğru olmayacağı düşüncesiyle gerekli görülen ayrıntılı bilgileri kamuoyunun takdirine ayrıca sunacağız” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"