Omuz ve diz ağrıları olanlar dikkat!

Yayınlanma Zamanı : 27 Mayıs 2021 Saat: 10:21

Omuz ve diz ağrıları olanlar dikkat!

İskenderun Palmiye Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Aslan; insan hayatında önemli bir yer tutan ‘Kök Hücre Tedavisi’ hakkında bilgiler vererek, özellikle cerrahi uygulanamayan omuz, diz ve kalça bölgelerindeki ciddi eklem ağrılarında kök hücre tedavisinin başarıyla sonuçlandığını ifade etti.

Kök hücre tedavisinin genellikle yağ dokusu ve kemik iliği gibi yerlerden alınarak yapıldığını ifade eden Op. Dr. Ahmet Aslan, “Kök Hücre tedavi yöntemi; vücudun genellikle yağ dokusu veya kemik iliği gibi bir yerinden alınarak, hasarlı bölgeye enjekte edilmesi sonucunda, bedenin kendi iyileşme potansiyelini ortaya çıkarmasıyla oluşan bir tedavi yöntemidir. Erken dönemde ağrılı ekleme sahip, ameliyat olmayı istemeyen hastalarda, kıkırdak hasarının ilerlemesini durdurmak ve iyileşmesine destek olmak amacıyla kullanılmaktadır. Ortopedi alanında kas-iskelet sistemi hasarlı dokuların onarım ve yenilenmesinde yaygın olarak kullanılır. Birçok kök hücre elde etme yöntemi bulunmaktadır. Gerek kök hücre zenginliği,  gerekse hazırlanma ve uygulama kolaylığı gibi faydaları nedeniyle en sık kullanılan yöntem yağ dokudan elde edilen kök hücre yöntemidir. Hastanın yağ dokusundan alınan kök hücreler, yarım saatlik bir işlem sonrasında enjeksiyon yardımıyla hastaya uygulanır. Kök hücre hastanın kendi hücreleri olduğu için tedavide dokunun kendini iyileştirip yenilemesi amaçlanmaktadır. Kök hücre tedavisinin yan etkisi bulunmamaktadır” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"