Hatay GAP’a dahil edilsin!

Yayınlanma Zamanı : 09 Mayıs 2021 Saat: 18:17

Hatay GAP’a dahil edilsin!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın uluslararası dinamiklerle iş birliği yapma şansı olan GAP’a dâhil edilmesini istedi. Başkan Savaş, GAP’ın bölgedeki Suriyelilerin eğitimini ve rehabilitesini yapması açısından önem taşıdığına dikkat çekti.

UNDP, UNICEF gibi uluslararası kuruluşların bölgede yaptığı yatırımlara ve GAP’a da değinen Savaş, “Hatay’ın GAP’a dâhil olması gerekir. Çünkü GAP’ın UNDP, UNICEF gibi uluslararası dinamiklerle iş birliği yapma şansı var. Bu bölgede 1 milyon 700 bin Suriyeli var. Çoğu da çocuk, genç ve kadın. GAP bu insanların eğitimini ve rehabilitesini yapabilir. Biz Almanya’daki kardeş şehirlerimiz Aalen ve Kiel ile birlikte Altınözü ve Reyhanlı’da okullar yaptık. Misafir de olsalar bu çocukların eğitimini ve yaşamını düşünmek zorundayız” dedi.

Tam kapanma öyle olmaz!

Yaklaşık 10 gündür tüm yurtta uygulanan ‘Tam Kapanma’ sürecini yorumlayan Savaş, “Bilimin ve sağlığın olduğu yerde siyaset olmaz. Birçok fabrika, resmi kurum ve iş yeri açık. Nüfusun yüzde 70’i dışarıda. Bu tam kapanma değil. Keşke bu önlemler kış aylarında alınsaydı da koronavirüsün üçüncü dalgasını yaşamasaydık. Bu önlemlerin alınma zamanının turizm sektörü için yapıldığını düşünüyorum” dedi.

HATSU meselesi sendikalar arasındaki mücadele

Başkan Lütfü Savaş’a HATSU’daki işçilere sendika baskısı yapılıp yapılmadığı konusuna da değindi. Konunun sendikaların kendi arasındaki mücadelesi ile alakalı olduğunu söyleyen Savaş, bu konuda objektif olduğunu ve her iki tarafa da kapıları kapatmamak gerektiğini ifade etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"