Yırtıcı kuşlar MKÜ’de şifa buldu

Yayınlanma Zamanı : 08 Mayıs 2021 Saat: 10:00

Yırtıcı kuşlar MKÜ’de şifa buldu

Yaralı halde bulunarak Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) Yaban Hayvanı Kurtarma Ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından tedavileri tamamlanan yırtıcı kuşlar doğal ortamlarına salındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı DKMP Hatay Şube Müdürü Cüneyt Çağlar, Veteriner Hekim İsmail Eminoğlu (DKMP) ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet Yaman ve Doç. Dr. Cafer Tayer İşler katıldığı törende 3 Şahin, bir Kızıl Şahin, bir Gökdoğan, bir adet Küçük Orman Kartalı doğaya bırakıldı.

Hatay MKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Merkez Koordinatörü Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ, Merkezin Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Hatay Şube Müdürlüğü ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (HMKÜ)’ nin özverili destek ve gayretleri ile alt yapısı ve donanımı ile kurulan Yaban Hayvanı Hastanesi’nin Hatay ve çevre illerdeki yaralı yaban hayvanları için büyük önem taşıdığını söyledi.

Altuğ, MKÜ Rektörlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında üniversite kampüs yerleşkesinde hizmet veren “Hatay Mustafa Kemal Yaban Hayvanı Kurtarma Ve Rehabilitasyon Merkezi” ile 2020 yılında 275, 2021 yılının ilk dört ayında 107 yabani hayvanının tedavi ve rehabilitasyonunun gerçekleştirildiğini ifade etti.

Yaban hayvanlarına türe özgü ilk yardım, tedavi, yoğun bakım ve rehabilitasyon hizmeti verilerek çok sayıda yaban hayvanının doğal yaşama kazandırıldığını belirten Altuğ, 147’sinin doğaya kazandırıldığını bir kısmının ise Hayvanat Bahçelerine gönderildiğini belirtti.

Profesör Altuğ, 2021 yılının ilk 4 aylık sürecinde 73 adet yırtıcı kuş (Kerkenez, Atmaca, Kartal, Şahin, Doğan Baykuş..) 27 su kuşu (Leylek, Kara Leylek, Ördek, Balaban, Pelikan, Su çulluğu), 4 yırtıcı memeli (Tilki, Çakal), 8 memeli (Dağ ceylanı, Karaca, Kirpi, Yaban Tavşanı) olmak üzere toplam 107 hayvanın tedavi ve rehabilitasyonunun yapıldığını ve bunlardan 35 adetinin doğaya tekrar gönderildiğini bildirdi.

Su kuşları ve yırtıcı kuşlardaki yaralanma nedenlerinin çoğunlukla yasa dışı kaçak avcılık kaynaklı olduğunu söyleyen Altuğ, bu kapsamda kaçak avcılığın önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, bu konuda Doğa Koruma ve Milli Parklar av koruma ekipleri ile yoğun çaba sarfettiklerini dile getirdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"