Orman yangınlarıyla mücadelede ‘teknolojik’ hamle

Yayınlanma Zamanı : 03 Mayıs 2021 Saat: 17:43

Orman yangınlarıyla mücadelede ‘teknolojik’ hamle

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Orman Yangın Yönetim Merkezi ziyaretinde Çanakkale’den Hatay’a kadar olan ormanları izleyecek olan İHA sayısını 4’e çıkaracaklarını açıkladı.

Türkiye’nin farklı noktalarında çıkan orman yangınlarını erken tespit edip, hızlı müdahale edilmesini sağlamak amacıyla  geçtiğimiz yıl ilk kez kullanılan İHA ile 234 orman yangını tespit edildiğini söyleyen Karacabey, elde edilen bu başarı sonrası İHA sayısının 4’e çıkarılarak, bu yıl olası yangınlarda İHA ile beraber tank gibi yeni teknolojik cihazlar ile birlikte 2 tane insansız hava aracı da denilebilecek küçük VTOL (Dikey Kalkış ve İniş) aracı kullanacaklarını ifade etti.

Orman yangınlarının gözetlenmesinde ve orman yangınları sırasında küçük çaplı eşya, erzak taşınmasında kullanmak üzere 4 tane insansız helikopterin bu yıl ilk defa kullanılacağını ifade eden Karacabey, yine ilk defa kullanmayı planladıkları yangın söndürme tankının az 10 ton su kapasiteli kendi yolunu açarak ilerleyebilecek paletli, içinde insan olmadan uzaktan kumanda edilebilecek ve orman yangınlarına müdahale edilebileceği gibi personelin yangın dışarısına çıkarılmasını da sağlayacağını ifade etti.

Yangın mahallindeki araçları bilgisayar üzerinden kendilerine hedef, konum göstererek ayrıca irtibata geçmeye gerek kalmadan görev mahalline anlık sevk edebilecekleri ‘araç sevk sistemi’ni hayata geçirdiklerini belirten Karacabey, ayrıca cep telefonları ile telsiz sistemini örtüştürebilecekleri ‘haberleşme sistemi’ ile yangın mahallinde çok daha başarılı sonuçlar elde edeceklerini söyledi.

Karacabey ayrıca, yanan orman alanlarını derhal ağaçlandırdıklarını belirterek, orman yangınlarına karşı kendi tedbirlerini aldıklarını ifade etti.

Hava gücünün 30 adet su atar helikopter, 3 adet amfibik uçak, 1 adet yönetim uçağı, 6 adet idari helikopter, 4 adet İHA, 2 adet VTOL ve 4 adet insansız helikopter ile yangın sezonuna hazır olduğunu ifade eden Karacabey, ayrıca 177 numaralı Yangın İhbar Hattı’nın Türkiye’deki tüm çağrı merkezlerinin birleştirilmesi sonucunda ‘112’ olduğunu, vatandaşların ormanlık alanda bir yangın veya duman gördüklerinde 112 numaralı ihbar hattına ihbarda bulunmalarının faydalı olacağını kaydetti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"