Tam kapanmada sıkı tedbir talimatı

Yayınlanma Zamanı : 28 Nisan 2021 Saat: 13:22

Tam kapanmada sıkı tedbir talimatı

Hatay Valisi Rahmi Doğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında; videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen, “Tam Kapanma Süreci Planlama ve Koordinasyon Toplantısı”na katıldı.

81 il Vali, Emniyet Müdürleri, Jandarma Komutanları, Sahil Güvenlik Komutanlarının katılımıyla düzenlenen toplantıda 29 Nisan saat 19.00’da başlayıp, 17 Mayıs 05.00’a kadar sürecek tam kapanma tedbirlerini değerlendiren Bakan Soylu, bu süreçte valilere, emniyet müdürlerine ve jandarmaya büyük sorumluluk düştüğünü belirtti.

Muafiyetin üretim, imalat, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman ve güvenlik sektörü ile kamuda çalışan yüzde 50’lik kısmı kapsadığını, çalışanların sadece güzergahı kapsayacak şekilde dışarı çıkabileceğini kaydeden Soylu, “Denetim hususunu en üst seviyede tutmalıyız. Denetimlerle istismarların önüne geçeceğiz ” dedi.

Şehir giriş ve çıkışlarının ciddi şekilde kontrol altında olacağını ifade eden Bakan Soylu, “Orada herhangi bir eksiklik istemiyoruz Eğer burada bir kontrol olmazsa sürecin suistimali çok kolay olur. Özellikle birtakım muafiyetler de suistimal ediliyor. Yani otel rezervasyonu yaptırmış gibi yapıyor yola çıkıyor veya sanki bahsettiğiniz alanlardaki şirkette çalışıyormuş gibi yapıyor kendi güzergahı dışında bunu kendine ait bir muafiyet alan olarak tanıyor. Millet fedakarlık yapar evde otururken eline aldığı kağıtla birlikte ‘ben şu şirkette çalışıyorum’ diyor ve bunu istismar ediyor. Bir önceki uygulamada rehberlik etmeyi, daha ziyade bu konuda uyarmayı, çok büyük bir kasıt ve ihmalde sürdürülebilirlik varsa bu konuda adli idari işlem yapmayı öneriyorduk. Ama şimdi yeni bir dönem geldi, toplumumuzun büyük bir kesimi evinde kalacak ” diye konuştu.

Mali müşavirlerin kendi güzergahlarını kapsayacak şekilde bir muafiyeti olacağını söyleyen Soylu, “Her yeri gezip dolaşacak bir muafiyeti söz konusu değildir” dedi. Muhtarların da muafiyet sahibi olduğunu belirten Soylu, ayrıca vatandaşların da mahalledeki camilere giderek namaz kılabileceğini söyledi. Noterlerin de nöbetçi usulü ile çalışacağını ifade eden Soylu, bankaların minimum ölçekte çalışacağını anlattı.

Tekel bayilerinin açık olup olmayacağı konusunda gelen soruyu yanıtlayan Soylu, “İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"