Çevrecilerden yerel yöneticilere çağrı

Yayınlanma Zamanı : 19 Nisan 2021 Saat: 11:22

Çevrecilerden yerel yöneticilere çağrı

İskenderun Çevre Koruma Derneği’nin de üyesi olduğu, kısa adı DAÇE olan Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri ‘22 Nisan Dünya Günü’ dolayısıyla yaptıkları açıklamada, çevrenin, suyun ve doğanın korunmasındaki mücadelelerinde yerel yönetimlere destek çağrısında bulundu.

Çevreye verdiği zararlar açısından madencilik ve taş ocakları faaliyetleri ile çevreye ve yeraltı sularına çok fazla zarar veren sondaj çalışmalarının ilk sıralarda geldiğine dikkat çeken İskenderunlu çevreciler, ‘Çevreye duyarlı olmak, doğayı sevmek Biraz da onun için bir şeyler yapmaktır’ diyerek, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ve diğer büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları olmak üzere tüm yerel yöneticileri mücadelelerine destek olmaya davet etti.

Çevreciler adına açıklama yapan İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara,    yüz yıllardır yeryüzünü geri dönülmez bir şekilde yok eden insanoğlunun, son yıllarda yerin altına da göz diktiğini belirterek, “Dünya Ekosistemi ve ekolojik denge milyarlarca yılda oluşmuştur. Ekosistemin işleyişini bozan her etmen bir çevre sorunu oluşturmaktadır. Ozon tabakasının delinmesi, küresel ısınma, ormanların yok oluşu, çölleşme, su kıtlığı, tarım alanlarının daralması, hızlı nüfus artışı hemen akla gelen birkaç küresel çevre sorunudur.  Neyin, neyi ne zaman ve ne şekilde etkileyeceği önceden bilinmemekte, çoğu zaman iş işten geçtikten sonra fark edilmekte ve geri dönüşü olamamaktadır. Dünyamız son yüz yılda artan bir hızla kirlenmekte ve çevre sorunları yaşanmaktadır. Bu yok oluş süreci inanılmaz bir hızla sürmektedir. Örneğin ormanlar tüm yeşil bitkiler gibi Dünya Ekosistemi’nin üreticileridir. Tüm ekosistemin gereksinimi olan oksijenin de en önemli kaynağıdırlar.     Bu nedenle ormanları korumalı ve geliştirmeliyiz. Oysa her yıl Dünya’ dan insan kaynaklı; yangın, kesim ve tarım arazisi kazanma vb. nedenlerle milyonlarca hektar orman alanı yok edilmektedir.

Bu inanılmaz hızda bir yok oluş demektir. Maden arama amacıyla yer yüzünün altını üstüne getirmeye başladık. Bunun son bir örneği de İskenderun Akçay Mahallesinde yaşanmaktadır. Olivin Maden Filizi arama amacıyla Amanosların eteğine toplam 999 hektar alanda yapılması planlanan Olivin Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesine yönelik Akçay Mahallesi’nde ÇED toplantısına mahalle sakinleri izin vermedi. Maden arama ve Taş Ocağı işletme ruhsatlarının yeniden gündeme gelmesi, çevreye ve yeraltı sularımıza çok fazla zarar veren sondaj çalışmaları, ülkemizin her yerinde, her bölgesinde  sürdürülmektedir. Bu nedenle 22 Nisan 2021 Dünya Gününde başta Büyük Şehir Belediye Başkanımız Dr. Lütfü Savaş, İskenderun Belediye Başkanımız Fatih Tosyalı ve diğer büyükşehir, il ve ilçe Belediye Başkanlarımız olmak üzere tüm yerel yöneticilerinizi bu mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"