Baharda göz alerjisine dikkat!

Yayınlanma Zamanı : 19 Nisan 2021 Saat: 14:14

Baharda göz alerjisine dikkat!

İskenderun Gelişim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Merih Gül, bahar mevsiminde göz hastalıkları arasında en yaygın olarak görülen alerjik konjonktivite için alınabilecek önlemleri açıkladı.

Göz alerjisinin, günlük yaşamı olumsuz etkilediğini ve sağlık açısından önemli sıkıntılara sebep olduğunu belirten Gül, “Bahar mevsimiyle birlikte, gözlerde; sulanma, kaşıntı ve kızarıklık şikâyetleri artmaya başlar. Yetişkinlerin, özellikle çiçek ve ağaç polenlerine karşı mevsimsel aşırı duyarlılığı, ev tozu akarlarına veya kimyasal maddelere bağlı yıl boyu süren alerjik reaksiyonlar; çocukların ise bazen astım ve ürtikeryal deri lezyonlarına eşlik edebilen alerjik göz rahatsızlıkları, çocukluk çağına özgü yıl boyu sürebilen alerjik göz hastalıkları, bahar ve yaz aylarında en yüksek seviyesine ulaşır. Bu nedenle elleri yıkamadan gözlere dokunmaktan, kaşımaktan kaçınılması altta yatan alerji başta olmak üzere, göz rahatsızlıklarını hafife almadan göz muayenesi olunması ve uygun tedavinin başlanması önem arz etmektedir. Çünkü Covid 19 enfeksiyonu da; gözlerde kızarıklık ve sulanmayla başlayan bir seyir göstermektedir. Özellikle kaşıntı ve yanma hissi el göz temasını arttırdığı için Covid 19 ve diğer virüs enfeksiyonlarına zemin hazırlamaktadır. Bu sebeple el hijyeni çok önemlidir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"