Petrolümüz yok ama suyumuz var!

Yayınlanma Zamanı : 04 Nisan 2021 Saat: 15:16

Petrolümüz yok ama suyumuz var!

Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, DSİ Bölge Müdürü M. Akif Balta ve beraberindeki heyetle su tutmaya başlayan Samandağ Büyük Karaçay Barajı’nın ardından Amik Ovası’na bereket katacak olan Tahtaköprü Barajında incelemelerde bulundu.

Milletvekili Hüseyin Yayman‘ın yanısıra AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal’ında eşlik ettiği heyet, Tahtaköprü Barajı ve Büyükkaraçay Barajı’nın yanısıra Hatay’daki Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Kurtlusoğuksu Göleti’nin de yer aldığı Kurtlusoğuksu Köyü, Kırıkhan Ceylanlı Yeraltı Suyu Suni Besleme İnşaatının da yer aldığı Ceylanlı Mahallesi, Hassa Yoluklar Barajı’nın yapılacağı Yoluklar Mahallesi’nde incelemelerde bulunarak Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta’dan yatırımlarda gelinen son nokta hakkında bilgi aldı.

DSİ Bölge Müdürü M. Akif Balta, Hatay’da yıllardır en büyük yatırımcı kurum olduklarını belirterek, bu hizmet verme geleneğini devam ettireceklerini ifade etti. DSİ tarafından Hatay’da son 18 yılda yapılan yatırımları aktaran Balta, “800 bin kişiye fayda sağlayacak yıllık 47 milyon m³ kapasiteli 5 adet İçmesuyu Tesisi, 92 milyon m³ su depolayacak 7 adet Baraj, 5 milyon m³ su depolayacak 3 adet Gölet, 81.530 dekar araziyi sulayarak 62 milyon TL zirai gelir artışı sağlayacak 13 adet Sulama Tesisi, 87 yerleşim yerini taşkınlardan koruyacak 83 adet Taşkın Koruma Tesisi, Hidroelektrik enerji üretimi yıllık 0,05 milyar kWh olan 2 adet Hes Tesisi olmak üzere  toplam 2.925.000.000 lira yatırım yapılarak, toplam 113 adet tesis hizmete alınmıştır” dedi.

Amik Ovası için suyun hayat olduğunu vurgulayan Milletvekili Yayman, bölgeye bereket dağıtacak olan Büyük Karaçay barajının su tutmaya devam ettiğini, HATSU’nun yer teslimi yaptığında Samandağ’a da içme suyu sağlayacağını ifade etti.

Amik Ovası’na can ve bereket verecek olan Tahtaköprü Barajı’nın yaza olduğunu da belirten Yayman, “Kurak geçen senede şuan 150 milyon metreküp su var. Petrolümüz yok ama suyumuz var” dedi.

Daha sonra Hassa Belediye Başkanlığını da ziyaret eden heyet, son olarak Kırıkhan’da yapımı devam eden Kırıkhan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi kapsamında gerçekleştirilen açık hava toplantısında vatandaşlarla biraraya gelerek, çiftçilerden gelen soruları yanıtladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"