Hatay, misafirperverliğiyle de özel bir şehir

Yayınlanma Zamanı : 04 Nisan 2021 Saat: 14:35

Hatay, misafirperverliğiyle de özel bir şehir

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve beraberindeki 6 ülkenin büyükelçisi, EXPO 2021 Hatay’ın Antakya ve Arsuz’daki fuar alanlarını inceledikten sonra, iş dünyası temsilcileri ile İTSO’da düzenlenen iş birliği toplantısında biraraya geldi.

10 Aralık’ta dünyaya kapılarını açacak olan EXPO fuar alanlarında gerçekleştirilen inceleme gezisine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Türki Cumhuriyetleri’nin bağımsızlığının 30. Yıl dönümü münasebetiyle Hatay’a gelen Kırgızistan Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Özbekistan Büyükelçisi Alisher Agzamhodjaev, Kazakistan Müsteşarı Ashat Davutov, HBB Genel Sekreter Yardımcısı ve EXPO Hatay Genel Sekreteri İhsan Çakar, HBB Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları katıldı.

İhsan Çakar, 209 dönümlük alan üzerinde yapımı devam eden çalışmaları Kaseinov ve büyükelçilere detaylarıyla anlattı.

Expo 2021 projesinin Hatay’ın uluslararası alanda tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belirten Lütfü Savaş, “EXPO alanımızda bahçelerimiz ve lokantalarımız olacak. İsteyen misafirlerimiz burada mutfağını sergileyebilecek. Çocuklar için 15 dönümlük bir yer ayırdık. Burada hem oynayabilecekler hem de öğrenebilecekler. Dünyadaki 23 medeniyetin 13’ü burada yaşamış. Hatay’da yaşayan 13 medeniyeti tasvir eden bahçemiz olacak. Hatay’ın bitkilerinin toplandığı müzemiz de alanımızda yer alacak. Hatay’daki tıbbı aromatik bitkilerimizi de burada sergileyeceğiz. Çiçeklerimizin üretildiği seralarımız olacak. Bizim sit alanı olmayan bölgede 5. yüzyılda yapılan Hristiyanların tapınağı olan ve aynı zamanda din adamlarının yetiştirildiği şapel bulduk. Şapeli buraya taşıyarak tarihi bir park yapıyoruz. Alanımızda tiyatroların ve konserlerin yapılabileceği 3500 kişilik amfi tiyatromuz da var. Sanat köyümüzde de el sanatları yapılacak ve misafirlere satışlar yapılabilecek” dedi.

Büyükelçiler ve iş dünyası İTSO’da bir araya geldi

Büyükelçiler daha sonra, İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı ve iş dünyası temsilcileri ile Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası iş birliği ile düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

‘Kalplerimiz, gözlerimiz ve gönüllerimiz birbirini seviyor’

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda Lütfü Savaş, “Türk Cumhuriyetlerinin Büyükelçileri ile birlikte Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetlerimizle ve Türkiye’de neler yapabiliriz diyerek birlik içerisinde bir araya geldik. Son zamanlarda birçok ülkede iş yapan insanlarımız sıkıntılar yaşıyor. Ama Türk Cumhuriyetlerimizde birçok fırsatlar var ve bu fırsatlar bizim iş adamlarımızla birlikte oradaki insanlarımıza hem katkı sağlayabilir hem ülkeler arasında oluşan ekonomiye katkı sağlayabilir. Bu nedenle bugün buradayız. Türk Cumhuriyetleri’nin 30. yılını kutlamak, Hatay’ımızda Büyükelçilerimiz ve Genel Sekreterimizle birlikte bize nasip oldu. Demek ki kalplerimiz, gözlerimiz ve gönüllerimiz birbirine karşı hem aşina hem de birbirini seviyor. Bu sevgiden dolayı hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

Özbekistan Ankara Büyükelçisi Alisher Agzamkhodjaev, “Biz Orta Asya Türkleri Özbekistanlılar kendimizi misafirperver sayıyoruz. Misafirlerin başımızın üstünde yeri var. Ama biz ikinci sırada geliriz. Hatay bu konuda birinci sırda yer alıyor. Sayın Başkanımız Lütfü Savaş’a teşekkür ederim. 2 gündür programlara hayran kaldık. Expo alanlarını gittik gezdik. İnşaat alanlarının çok devasa olduğunu gördük. Teşekkür ederiz” dedi.

Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev ise Kırgızistan’ın kültürel, tarihi ve ekonomik anlamda özelliklerini anlatan bir sunum gerçekleştirerek programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kazakistan Büyükelçilik Müsteşarı Ashat Davutov yaptığı konuşmasında, “Çok değerli büyüğümüz, ağabeyimiz Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş sayesinde çok sıcak karşılandık, kendisine çok teşekkür ederiz. Türkiye ile güçlü ticaret ortağı olmakla beraber yatırım ortağıyız. Son 30 yılda Türkiye’nin Kazakistan’da ki doğrudan yatırımları 4.3 milyar doları aşarak 2019 yılında rekor kırmıştır” cümlelerine yer vererek memnuniyetini dile getirdi.

Büyükelçilere plaket takdim edilmesinin ardından istişare toplantısı sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"