‘Koronayı atlattım’ diye sevinmeyin!

Yayınlanma Zamanı : 26 Mart 2021 Saat: 11:37

‘Koronayı atlattım’ diye sevinmeyin!

İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, normalleşme sürecinde koronavirüs vaka sayılarında artışların devam ettiğine dikkat çekerek, enfeksiyonu geçirmiş vatandaşları uyardı.  Koronavirüs geçirmiş bazı kişilerde nörolojik etkilerin devam ettiğine vurgu yapan Kara, hastalık sonrası baş ağrısı, baş dönmesi, bacaklarda güçsüzlük ve uyuşma gibi şikâyetleri yaşayanların nörolojik değerlendirme için mutlaka uzman hekime başvurması gerektiğini belirtti.

AW028100

“Koronavirüsü atlatsanız dahi nörolojik sorunlar devam ediyor”

Dünya genelinde, bir yıldan bu yana etkisini sürdürmeye devam eden koronavirüs salgınının nörolojik problemleri tetiklediğini de ifade eden Uzm. Dr. Atilla Kara, “Solunum yoluyla vücutta çeşitli hasarlara neden olan koronavirüs, nörolojik sorunları da beraberinde getiriyor. Hastalık atlatılsa dahi, hastalığın yan etkileri devam ediyor. Koronavirüs hastalığı geçiren hastaların çoğunda nörolojik semptomlar görülmekte ve ağır hastalarda inme gibi yüksek riskli rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir” dedi.

“Koronavirüs Guillain Barre Sendromunu Tetikliyor”

Koronavirüs sonrası görülen nörolojik semptomlardan söz eden Uzm. Dr. Kara, “Koronavirüs enfeksiyonu sonrası vasküler baş ağrısı ve pozüsyonel vertigo, en sık görülen şikâyetlerin başında geliyor. Bununla birlikte koronavirüs enfeksiyonu, vücudun pek çok bölgesinde; karıncalanma, uyuşmaya ve his kayıplarına neden olan ‘Guillain Barre Sendomu’nu tetiklediğinden, özellikle bacaklarda kuvvetsizlik ve yürüme bozukluğu yaşayanların nörolojik muayeneden geçmesi önem arz etmektedir. Yeni tip koronavirüs salgını, sadece bir solunum yolu hastalığı değil, kalıcı hasarlara yol açabilen ciddi bir sağlık sorunudur” şeklinde konuştu.

“Vakalarda Artış Var, Kurallara Uyalım”

Normalleşme süreci ile birlikte vaka artışlarının devam ettiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Atilla Kara, vatandaşlara kurallara uymaları konusunda çağrıda bulunarak, “Yeni normalleşme sürecinde rehavete kapılmadan; maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaya devam edelim. Kendi sağlığınız ve toplum sağlığı için tedbiri elden bırakmamız gerekiyor” dedi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"