Verem, hala büyük bir tehdit!

Yayınlanma Zamanı : 23 Mart 2021 Saat: 11:29

Verem, hala büyük bir tehdit!

İskenderun Gelişim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur, 24 Mart Dünya Tüberküloz(Verem) Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, hastalığın dünya genelinde büyük bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini söyledi.

Tüberküloz hastalığına günde 30 bin kişinin yakalandığına, 4 bin 500 kişinin de hayatını kaybettiğini söyleyen Zuhur, tüberküloza yönelik tanı ve tedavi hizmetlerinin tüm sağlık kuruluşlarında ücretsizdir olduğunun altını çizdi.

Tüberkülozun önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen, dünyanın en ölümcül enfeksiyon hastalığı olarak bilindiğini ifade eden Uzm. Dr. Çiğdem Zuhur, “Dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri, tüberküloz basili ile enfektedir. Dünya genelinde her gün, 30 bin kişi tüberküloza yakalanmakta ve 4 bin 500 kişi tüberkülozdan ölmektedir. Türkiye’de tüberküloz hasta sayısı her yıl yaklaşık yüzde 4-5 oranında azalmaktadır. Ülkemizde tüberküloza yönelik tanı ve tedavi hizmetleri tüm sağlık kuruluşlarında ücretsizdir. Verem Savaş Dispanserleri, Aile Sağlığı Merkezleri gibi sağlık kuruluşlarında veya hastaların evlerine gidilerek verem aşısı uygulanabilmektedir. Veremden korunmanın en önemli yolu aşı yaptırmaktır. Bu nedenle aşıları zamanında yaptırmayı ihmal etmeyin” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"